Драма на финала в Бундеслигата – Фрайбург и Айнтрахт в Европа

Последният 34-ти кръг в шампионата на Първа Бундеслига по традиция предложи много емоции на феновете и даде отговор на най-важните (нерешени до този момент) въпроси - кои отбори ще представят Германия в турнира Лига Европа.

Фрайбург, Айнтрахт, Хамбургер и Борусия (Мьонхенгладбах) до последния момент имаха шансове да се наредят на 5-то и 6-то място, но нито един от тях не можа да постигне успех в 34-ия кръг.

Фрайбург записа домакинско поражение с 1:2 от Шалке, който вече си бе осигурил участие в квалификациите на Шампионската лига от есента.

Айнтрахт пък изравни за 2:2 срещу Волфсбург в заключителните секунди и трябваше да трепери до края на всички мачове от кръга, за да разбере дали ще се класира в евротурнирите.

Хамбургер обаче допусна гол в последната минута в сблъсъка си с Байер Леверкузен и разочарова привържениците си със загуба 0:1, завършвайки сезона на 7-ма позиция и на крачка от промоция в Лига Европа.

Борусия М пък поведе с 3:1 на шампиона Байерн (Мюнхен), но в крайна сметка допусна обрат до 3:4 и отпадна от сметките за разпределение на 5-ата и 6-ата позиция.

Фрайбург завърши сезона на 5-то място с актив от 51 точки, след като загуби злощастно домакинството си на Шалке, но това не се оказа решаващо. Юлиан Дракслер изведе „кралскосините" напред в 20-ата минута, а Джонатат Шмид направи 1:1 в 54-ата минута.

4 по-късно обаче Джулиан Шустер си вкара автогол и прати 3-те точки в Гелзенкирхен. Шалке приключва кампанията на 4-та позиция с 55 пункта и ще участва в пресявките за груповата фаза на Шампионската лига.

Айнтрахт стигна до мини-обрат срещу Волфсбург, след като до 18-ата минута губеше домакинството си с 0:2 и бе пред угрозата да бъде изхвърлен от топ 6. Ян Полак и Диего дадоха аванс на „вълците", но Александер Майер намали на 1:2 в 36-ата минута.

Рикардо Родригес си вкара автогол в 90-ата минута и оформи крайното 2:2, с което Айнтрахт събра 50 точки и завърши на 6-та позиция заради по-слаба голова разлика от тази на Фрайбург.

Хамбургер на практика нямаше големи шансове да се класира в топ 6, но Айнтрахт губеше до последната минута на своя сблъсък, а домакините на „Имтех Арена" имаха възможности да победят Байер Леверкузен.

В крайна сметка обаче дори при евентуален успех Хамбургер щеше да отпадне от сметките за Европа, защото головата му разлика е далеч по-слаба от тази на Фрайбург и Айнтрахт.

Головата машина на Байер Щефан Кислинг в 90-ата минута наниза единственото попадение и донесе победа за престиж на „аспирините".

За самия Кислинг попадението е много важно, защото е негово 25-то в Бундеслигата, с което приключва сезона като реализатор номер 1, изпреварвайки с 1 гол Роберт Левандовски. Те завършват 3-ти с 65 точки в актива си, 1 по-малко от втория Борусия (Дортмунд).

Аугсбург спечели битката за оцеляване с Хофенхайм и Фортуна (Дюселдорф), след като победи решаващо с 3:1 като домакин Гройтер Фюрт и увеличи актива си на 33 точки, осигуряващи им 15-та позиция.

16-ти остава Хофенхайм с 31 пункта, като направи всичко по силите си да остане в елита, побеждавайки Борусия (Дортмунд) с 2:1 като гост, но и това не можа да помогне. Tака тимът ще трябва да играе бараж за оставане в Първа Бундеслига с приключилия на 3-та позиция във втория ешелон - Кайзерлсаутерн.

Фортуна Д е 17-ти с 30 точки, тъй като беше сразен с 0:3 при визитата си на Хановер. Категорично на последното 18-то място финишира Гройтер Фюрт с 21 точки. Двата отбора изпадат, а на тяхно място в елита влизат Херта (Берлин) и Айнтрахт (Браушвайг).