Домакински издънки за Шалке, Динамо (Загреб) и Стяуа в ШЛ

Шалке 04 не успя да победи гостуващия ПАОК на своя "Фелтинс Арена" в първи двубой от плейофите на Шампионската лига.

Двубоят завърши при равенство 1:1 и това дава на гърците предимството от гол на чужд терен на реванша.

Sporta.bg припомня, че ПАОК бе отстранен в предния кръг на надпреварата от Металист (Харков) след поражение с 0:2 у дома и равенство 1:1 в Украйна, но заради изхвърлянето на Металист от Лигата получи правото да се изправи срещу немския състав.

През първото полувреме Шалке беше отборът, който контролираше събитията на терена. "Кралскосините" имаха огромен превес във владеенето на топката и отправиха осем шута към вратата на съперника срещу три на сметката на гърците, но гостите се бранеха много умело.

Все пак при един от опитите си домакините от Гелзенкирхен успяха да излязат напред в резултата. В 32-та минута. Адам Шалай пробва шут към вратата на Якобо, който обаче бе блокиран от Лиам Лоурънс в първия момент. Унгарецът обаче продължи към Джеферсън Фарфан, който се разписа за 1:0.

Втората част започна така, както завърши и първата - с натиск на домакините. Второ попадение обаче така и не падаше. Напротив, с течение на времето, футболистите на ПАОК се окопитиха и на няколко пъти сериозно погледнаха към вратата на Шалке.

В 73-та минута един от най-активните в редиците на солонския тим - Мирослав Щох изравни резултата с много красиво попадение след мощен шут от границата на наказателното поле. Това бе и първи гол за словашкия футболист от април 2012 година, а цената му може да е огромна, тъй като осигурява предимството от гола на чужд терен за гърците.

До края на двубоя "кралскосините" опитаха да стигнат до победат, но стражът на гърците затвърди статуса си на герой за своите. В 80-та минута той се намеси по страхотен начин, след като Бенедикт Хьоведес бе изведен сам срещу него в наказателното поле и запази равенството.

Така бившият наставник на Шалке Хууб Стевенс, който води ПАОК, си тръгна с победа при завръщането си на "Фелтинс Арена", а германският състав продължи със слабото си представяне в Шампионската лига като домакин. От четити двубоя в Гелзенкирхен през миналия сезон, "кралскосините" спечелиха само един.

Друг участник от в груповата фаза на Лигата на богатите през миналия сезон - Динамо Загреб, е на път да се раздели с надпреварата. Хърватите допуснаха изненадващо поражение с 0:2 от Аустрия (Виена) на "Максимир".

Марин Леовац в 68-та и Марко Станкович в 75-та шокираха домакините, а положението за тях съвсем стана неприятно в 71-та минута, когато Антонио Рукавина получи червен картон за грубо нарушение срещу хърватина в състава на Аустрия - Кая Рогуля и остави остави отбора си с 10 души повече от 20 минути.

Стяуа също се издъни у дома срещу Легия (Варшава) и завърши 1:1. Федерико Пиовакари изведе румънците напред в 34-та минута и всичко вървеше добре за тях до 53-та минута, когато Якуб Косецки изравни.

До края на двубоя Стяуа не успя да вкара втори гол, въпреки че видимо бе по-добрият тим на терена и ще трябва да компенсира негатива от гола чужд терен на реванша в столицата на Полша.