Бостън се наложи над Чикаго в дербито на Изток

Резервата Кауи Леонард вкара тройка 2.9 секунди преди сирената и Сан Антонио измъкна успеха с 96:95 над Кливланд като гост в среща от първенството на Националната баскетболна асоциация.

Така Шпорите се спасиха от изненадваща загуба срещу един от най-слабите състави през сезона в Лигата и остават начело в цялата Западна конференция с 42 победи и 12 поражения.

Малко преди тройката на Леонард, домакините вече се виждаха победители, след като Диън Уейтърс вкара за 95:93 и това стана 9.5 секунди преди сирената. Спърс започнаха с Тони Паркър, Тим Дънкан и Ману Джинобили като титуляри за първи път от 13-и януари насам, но и без тях в последните си 15 мача имаха 14 победи.

Въпреки звездата селекция, те бяха на косъм от поражение. Тони Паркър завърши мача с 24 точки, а Гари Нийл- с 15. Тим Дънкан, който пропусна последните осем мача заради болки в лявото коляно, поигра 25 минути и вкара 13 точки. Джинобили пък остана точно 8 минути на терена, като също пропусна предишните девет срещи заради разтежение в лявото бедро.

Ветеранът Винс Картър вкара 26 точки за Далас, който разби Сакраменто със 123:100 и задмина легендата Лари Бърд в ранглистата на реализаторите на НБА. Гостите имаха в един момент лидерство в резултата, но Картър вкара 17 от всичките 21 точки в последните 5 минути на третата част за Маверикс и показа защо е лидер на отбора. От всичките си точки той вкара пет тройки и приключи нощта с 21 796 точки от началото на кариерата си досега. Така той заема 29-о място при реализаторите в Лигата, измествайки Лари Бърд една стъпка по-назад.

Легендата на Бостън Селтикс има 21 791 точки в кариерата си. Дирк Новицки вкара общо 17 точки за Далас, включително една тройка за 100:79 в третата част на мача. За гостите от Калифорния Тайрики Евънс приключи с 23 точки, а тимът му претърпя 18-о поредно поражение при гостуване на Далас. Сакраменто е един от трите най-слаби отбори в Западната конференция в момента.

В дербито на традиционните отбори на Изток Бостън се наложи над Чикаго Булс със 71:69, като Кевин гарнет вкара 12 точки, 8 от които в четвъртата част. Той добави и 11 борби, като помогна за преодоляването на лошия старт в мача.

Пол Пиърс също завърши с 12, но само 2 от тези точки бяха от стандартна ситуация. Той обаче вкара и една тройка, увеличавайки аванса на Бостън на 5 точки три минути преди края на срещата. Иначе двата отбора бяха отчайващо слаби при стрелбите- 36,8 процента успеваемост за Бостън и 36,5 за Чикаго. Бостън има 28 победи и 24 загуби и се нарежда на 3-а позиция в Атлантическата дивизия, докато Чикаго с 30/22 е втори в Централната.

Лидерът в Централната дивизия Индиана отнесе Шарлот у дома със 101:77, като Пол Джордж регистрира първи трипъл-дабъл в кариерата си. Той завърши мача с 23 точки, 12 борби и 12 асистенции. Тайлър Хансбъро пък постигна личен резултат през сезона, отбелязвайки 19 точки и 10 борби.

Бруклин Нетс победи Денвър със 119:108, като Джо Джонсън вкара 26 точки за победителите, които отиват към участие в плейофите в първия си сезон с новото име. Мрежите са 2-и след Ню Йорк с 31/22 в Атлантическата дивизия, а другите им звезди явно също се намират в добра форма. Бруукс Лопес вкара 23 точки и добави 8 борби, а Крис Хъмфрийс вкара 14 за гостите. Днешните 119 са най-добър резултат за Нетс от началото на сезона.