Болт победи на 200 метра и в Цюрих

Олимпийският шампион Юсейн Болт (Ямайка) спечели бягането на 200 метра на финалния турнир от Диамантената лига по лека атлетика в Цюрих.

Болт финишира с рекорд на турнира от 19,66 секунди, въпреки мократа от дъжда писта, информира БТА.

На второ място с лично постижение в кариерата си се нареди Никел Ашмийд (Ямайка) с 19,85 секунди, а трети завърши друг представител на Ямайка Джейсън Йънг с 20,08 секунди. С второто си място Ашмийд си гарантира и трофея в Диамантената лига в дисциплината за сезона с 15 точки, а Болт остана втори с 12 точки, въпреки че записа само две участия, в които постигна победи.

В бягането на 110 метра с препятствия в отсъствието на олимпийската шампионка Сали Пиърсън (Австралия) първа финишира сребърната медалистка от Лондон 2012 Дон Харпър (САЩ) за 12,59 секунди. Така тя спечели и първото място в дисциплината за сезона с 16 точки. Втора се класира Куин Харисън (САЩ) с 12,68 секунди, а трета завърши Кели Уелс също от САЩ с 12,69 секунди.

В надпреварата на скок дължина при жените олимпийската вицешампионка Елена Соколова (Русия) триумфира с 6,92 метра и си осигури крайната победа в диспицлината с 22 точки. Нигерийката Блесинг Окагбаре остана втора с 6,85 метра, пред британката Шара Проктър с 6,80 метра. Олимпийската шампионка Бритни Рийз (САЩ) се нареди едва девета с 6,31 метра.

Европейската шампионка Ивет Лалова завърши на осмо място в спринта на 100 метра. Лалова преодоля дистанцията на мократа от дъжда писта за 11,39 секунди при насрещен вятър от 0,4 метра в секунда. Първа финишира олимпийската шампионка Шели-Ан Фрейзър-Прайс (Ямайка) с 10,83 секунди. С това тя си осигури крайната победа в дисциплината с 19 точки. Сребърната медалистка от Лондон 2012 Кармелита Джетър (САЩ) отново завърши втора с 10,97 секунди, а трета се нареди Алисън Филикс (САЩ) с 11,02 секунди.

В спринта на 100 метра при мъжете триумфира световният шампион и олимпийски сребърен медалист Йоан Блейк (Ямайка) с рекорд на турнира от 9,76 секунди. Неста Картър също от Ямайка завърши втори с 9,95 секунди, а трети се нареди Райън Бейли (САЩ) с 9,97 секунди. Бившият световен шампион Тайсън Гей (САЩ) беше дисквалифициран заради фаул старт.

В бягането на 800 метра изненадващо спечели Мохамед Аман с национален рекорд на Етиопия от 1:42,53 минута. Той нанесе първа загуба на голямо състезание за сезона на олимпийския шампион и световен рекордьор Дейвид Рудиша (Кения) и заслужи първото място в дисциплината с 14 точки. Рудиша финишира втори 1:42,81 минута, с което завърши втори и в генералното класиране в лигата с 12 точки.

Анджело Тейлър (САЩ) спечели победата за сезона в бягането на 400 метра с препятствия с време 48,29 секунди. Втори се нареди Омар Сиснерос (Куба) с 48,34 секунди, а трети остана Джихю Гордън (Тринидад и Тобаго) с 48,40 секунди. Олимпийският шампион Феликс Санчес (Доминиканска република), който днес празнува 35 години, завърши четвърти с 48,42 секунди. Хавиер Кулсон (Поурто Рико) финишира едва пети с 48,56 секунди, но си осигури 4-каратовия диамант като победител в дисциплината с 16 точки.

На троен скок при мъжете триумфира европейският първенец и бронзов медалист от Лондон 2012 Фабрицио Донато (Италия) със 17,29 метра. Втори остана олимпийският шампион Крисчън Тейлър (САЩ) със 17,16 метра, който стана победител в Диамантената лига за сезона в дисциплината с 19 точки. Трети се нареди Бенжамен Компаоре (Франция) с 16,96 метра.

На овчарски скок олимпийският първенец Рено Лавийени (Франция) спечели поредна победа за сезона с 5,70 метра. Така той заслужи и първото място във веригата с 24 точки. Втори остана олимпийският вицешампион Бьорн Ото (Германия) с 5,55 метра. Олимпийската шампионка Сандра Перкович (Хърватия) спечели убедително надпреварата на хвърляне на копие с 63.97 метра. Тя триумфира и в крайното класиране в лигата с 30 точки.

Бронзовата олимпийска медалистка София Асефа от Етиопия триумфира на 3000 метра с препятствия при жените с рекорд на турнира от 9:21,32 минути, но в последствие беше дисквалифицирана заради съкращаване на трасето. Така за победителка беше обявена Етенеш Диро Неда от Етиопия с 9:24.97 минути, също рекорд на турнира. Фаворитката Милка Чемос от Кения се удари в препятствие и падна в предпоследната обиколка, след което финишира едва девета, но след дисквалификацията на Асефа тя си осигури крайната победа в дисциплината с 12 точки.