България с нова загуба, отдалечава се от Евробаскет 2013

България загуби гостуването си на Швеция със 71:85 от квалификациите за класиране на европейското първенство по баскетбол през 2013 г.

Равностойната първа част завърши с аванс от 23:19 за домакините, но възпитаниците на Росен Барчовски изравниха за 25:25 в началото на втората четвърт. В следващите пет минути обаче шведите направиха серия от 14:2 точки и поеха контрола върху мача, като малко преди почивката авансът им достигна 15 точки при 49:34.

С много силна игра в третата част българите успяха са съкратят пасива си до само 2 точки при 60:62.

В последната част обаче домакините не допуснаха обрат. 4:19 минути преди края скандинавците имаха аванс от само 69:66, след което за три минути те направиха серия от 11 безответни точки и това се оказа решаващо.

Кени Грант завърши с 19 точки за победителите, Томас Масамба добави 16 точки, а Йонас Йеребко вкара 13 точки.За България най-добър беше Чавдар Костов с 20 точки и 5 борби. Христо Николов се отличи с 15 точки, а Седрик Симънс добави 12 точки и 8 борби.

В другата среща от групата Азербайджан разби гостуващия Люксембург с 95:77.

Така България остава на 4-то място в класирането на групата със 7 точки. Лидер е Германия с мач по-малко и 8 точки, колкото имат и Швеция, и Азербайджан. Люксембург е с 5 точки. Първите два отбора се класират със сигурност за Евробаскет 2013, както и четирите най-добри трети от петте групи.