Без проблеми: Манчестър Сити е новият шампион на Англия

Манчестър Сити е новият шампион на Англия, след като възпитаниците на Мануел Пелегрини не оставиха нищо на случайността и спечелиха лесно с 2:0 над Уест Хям в последния кръг от Премиършип.

Самир Насри вкара ценното попадение с удар отдалеч 6 минути преди края на първото полувреме, а през втората част в 49' капитанът Венсан Компани оформи крайното 2:0, а до края Насри, Агуеро и Силва се отчетоха с много пропуски.

Това обаче нямаше особено значение, като дори равенството щеше да донесе титлата на „гражданите“, независимо че прекият конкурент Ливърпул стигна до победа с 2:1 над Нюкасъл.

Сити става шампион за втори път в ерата на Премиършип, като Туре и компания станаха шампиони и през сезон 2011/12. Освен това отборът стана едва 2-ият в от 1961 година насам, който бележи 100 или повече гола. Другият такъв е Челси, който преди няколко години вкара 103. Сити е със 102.

Яя Туре, който остана зад Луис Суарес в гласуването за играч на година, за пореден път показа важността си за отбора, след като записа 4-и пореден двубой с асистенция. Мениджърът Мануел Пелегрини пък се превръна в първия треньор извън Европа, който печели титлата в Премиършип.

В крайното класиране Манчестър Сити завършва на 1-о място с актив от 86 точки и голова разлика 102:37.

"Гражданите" започнаха в типичен стил с висока преса и постоянно владеене на топката. Насри пробва далечен удар, но не беше особено точен, а Томпкинс успя да пресече прекрасно центриране на Коларов за Джеко в началните минути.

В 11' дойде и най-опасното положение, като след отлична комбинация Сабалета напредна по дясното крило и центрира в пеналта. Там Силва връхлетя с отлично воле, но топката мина на половин метър над вратата.

4085347

Сити продължиха да натискат и се стигна до две спорни положения за дузпа. На два пъти Сабалета нахлу в наказателното поле, като единият път падна на тревата, а при втория Нобъл игра неволно с ръка. Аткинсън обаче не отсъди дузпа в полза на домакините. В 21' пък от "Анфийлд" дойде новината, че Ливърпул пада с 0:1 от Нюкасъл.

В 25' Коларов се размина с прекрасен гол, след като Адриан спря отлично удара му от близо 30 метра. Последва и невероятно отиграване на Агуеро, който отне край аутлинията и подаде за Джеко, но ударът му беше много неточен.

4085346

По-добрата игра на Манчестър Сити продъжи и логично в 39' отборът най-накрая успя да поведе. Яя Туре комбинира с Насри пред наказателното поле, а френският национал стреля от 22 метра. Ударът беше много силен, а Адриан не успя да види добре топката - слаба намеса и 1:0.

До края на полувремето Сити можеше да поведе и с 2:0, след като Давид Силва стреля, топката рикошира в защитник и уцели гредата зад Адриан - 1:0 на почивката.

4085348

Само 4 минути бяха необходими на "гражданите" да поведат с два гола. Насри центрира от корнер, като в наказателното поле Джеко свали за Компани, а капитанът от 2 метра успя да реализира.

Това успокои играчите на Манчестър Сити, които получиха информация, че Ливърпул са обърнали мача срещу Нюкасъл до 2:1. "Гражданите" обаче не изпукаха двубоя от контрол, а Силва и Насри се отчетоха с нови пропуски. В 67' пък Агуеро пропусна на празна врата след чудесен пробив на Забалета.

4085351

Пропуските пред вратата на Адриан продължиха да се нижат един след друг, след като отново Агуеро беше спрян от вратаря, а стражът се намеси и при пробив на Насри. Уест Хям пък в нито един момент не застраши Харт и в крайна сметка срещата завърши без повече голове - 2:0.