Звездната селекция на Англия потегли на шеста срещу клетия Иран

снимка: fifa.com

Вдъхновена, концентрирана и много ефективна Англия зарадва феновете си на Острова и по света с изразителен успех над Иран с респектиращото 6:2 в двубой от група "В", игран на стадион "Халифа" в Доха.

Звездите на селекционера Гарет Саутгейт поеха инициативата още след първия съдийски сигнал и бе въпрос на време да завалят головете. Първи за "трите лъва" се разписа Джуд Белингам (35'), а в края на полувремето Букайо Сака (43') Рахийм Стърлинг (45') добавиха по един гол. През втората част головете продължиха да валят. Сака (62') се разписа за втори път в мача, а малко след това Мехди Тареми (65') върна едно попадение. Влезлият като резерва Маркъс Рашфорд (72') и Джак Грийлиш (90') добавиха по едно попадение, а Тареми (102') вкара втория си гол в мача от дузпа и оформи крайния резултат.

Следващата среща на англичаните е срещу САЩ на 25 ноември, докато най-високо рнкираният в ранглистата на Азия отбор на Иран ще премери сили с Уелс.

Снимка 595945
@fifa.com

Срещата започна добре за островитяните, които поеха инициативата още в първите минути и постепенно се доближаваха все повече и повече към наказателното поле на иранците.

Устремът им обаче временно бе спрян, след като вратарят Алиреза Бейранван пострада тежко при сблъсък с неговия съотборник Маджид Хосейни, което наложи продължителна медицинска намеса. В крайна сметка обаче стражът бе заменен принудително с Хосеин Хосеини.

Снимка 595944
@fifa.com

Последва накъсана игра в средата на терена, която не позволяваше на футболистите на "трите лъва" да наберат скорост.

В 32-ата минута Хари Магуайър нацели гредата. Футоблистът се пребори за центрирана от ъглов удар топка и засече с глава. Кълбото обаче нацели напречната греда

Три минути по-късно логичното се случи, благодарение на Джуд Белингам. Прекрасна атака на англичаните завърши с центриране отляво на Люк Шоу в наказателното поле. Там Белингам се извиси над всички, пращайки топката в горния десен ъгъл.

В 43-ата минута Букайо Сака удвои. Магуайър се пребори за първа топка и я свали към таланта на Арсенал. Сака шутира и прати топката неспасяемо във вратата на Хосеин Хосеини.

Снимка 595941
@fifa.com

В 45-ата минута Рахийм Стърлинг направи резултата класически. Хари Кейн напредна отдясно и пусна прострелно подаване към малкото вратарско поле. Там връхлитащият Стърлинг засече паса и опъна мрежата на иранците.

В началото на втората част англичаните леко намалиха темпото на игра, но продължаваха да контролират случващото се на терена.

Снимка 595929
@fifa.com

В крайна смета пак се стигна до попадение за "трите лъва", благодарение на Сака, който се разписа за втори път. Футболистът слаломира брилянтно покрай няколко защитника и отправи удар от границата на пеналтерията. Сака шутира с левия крак и опъна мрежата на Хосеин Хосеини.

Снимка 595928
@fifa.com

Три минути по-късно иранците върнаха едно попадение. Чудесната размяна на бързи пасове между играчите на "персите" пред наказателното поле на англичаните завърши с извеждащо подаване към Мехди Тареми, който простреля Джонатан Пикфорд.

Снимка 595927
@fifa.com

В 72-рата минута пък влезлият преди минути Маркъс Рашфорд също се разписа. Нападателят направи страхотен пробив и дръпна спусъка от вътрешността на наказателното поле, преодолявайки Хосеин Хосеини с удар в долния ляв ъгъл.

В 90-ата минута Калъм Уилсън нахлу в наказателното поле отдясно и подаде към Джак Грийлиш, който се озова непокрит и от непосредствена близост до вратата прати топката в долния десен ъгъл.

В добавеното време на срещата защитата на Англия проспа хубаво извеждащо подаване към Сардар Азмун. Футболистът напредна и се озова очи в очи с Джордан Пикфорд. Азмун стреля, но стражът на "трите лъва" чукна с пръсти топката, колкото да я отклони в напречната греда.

В 101-вата минута на мача иранците получиха правото да изпълнят дузпа, след като Джон Стоунс задържа за фланелката противников играч. Съдията Рафаел Клаус се консултира с ВАР и посочи бялата точка. Мехди Тареми се нагърби с отговорността и не сгреши.

Заб: СНИМКИ: FIFA.COM