Жиру класира Арсенал на 1/8-финал в Шампионска лига (ВИДЕО)

снимка: Guliver/Getty Images

Арсенал бе изправен пред угрозата за първи път да не прескочи груповата фаза на Шампионска лига (откакто бе въведен новия формат през сезон 2003/04), но с великолепен двубой в Пирея разгроми Олимпиакос и се класира на осминафиналите в най-силния турнир.

Оливие Жиру отбеляза хеттрик за категоричната победа с 3:0 над гръцкия гранд, която бе повече от достатъчна на момчетата на Арсен Венгер за второто място в група F. „Артилеристите“ се нуждаеха от каквато и да е победа, различна от 1:0 или 2:1, за да преборят гърците за ключовото второ място, като още след около половин часа игра бяха наложили пълното си превъзходство.

Жиру уцели гредата в 27-ата минута от чисто положение, но само 120 секунди по-късно се поправи и откри резултата след подаване на Аарън Рамзи. Джоел Кембъл пък изработи второто попадение с отличен пробив, който завърши с пас към Жиру, за когото не бе трудно от чиста позиция да се разпише за 0:2.

В 67-ата минута Жиру елиминира интригата с третия си гол в срещата, реализиран от дузпа за 0:3. Така френският нападател стана четвъртият футболист в историята с хеттрик за Арсенал в Шампионска лига след Тиери Анри, Никлас Бендтнер и Даниел Уелбек. Също така Жиру изпревари Денис Бергкамп по брой попадения за „артилеристите“ в ШЛ с 9, докато холандският техничар има 7.

След едно равенство и четири поражения в Гърция Арсенал най-накрая спечели двубой срещу отбор от тази страна, като това се случи във възможно най-подходящия момент за лондончани.

Така Арсенал завърши груповата фаза с 9 точки, колкото има и Олимпиакос, но „топчиите“ имат предимство в преките двубои с днешния успех, след като отстъпиха с 2:3 като домакини на гръцкия гранд.