Жиру избухна за две минути и Арсенал отстрани палача на Сити (ВИДЕО)

снимка: arsenal.com

С два гола на Оливие Жиру още през първото полувреме Арсенал елиминира Мидълзбро по убедителен начин с 2:0 и се класира за четвъртфиналите в турнира за Купата на Футболната асоциация (ФА къп).

Лидерът в Чемпиъншип, който сензационно елиминира шампиона на Висшата лига Манчестър Сити след успех с 2:0 като гост в предишната фаза, не можа да повтори подвига си и бе напълно надигран на стадион „Емиратс“ от безмилостните домакини.

Арсенал за последно отстъпи на своя стадион в дербито с Манчестър Юнайтед (1:2) в първенството на 22-ри ноември миналата година, а оттогава вече има 10 победи, 1 равенство и 3 загуби на всички фронтове.

Френският голмайстор на домакините Жиру се погрижи тимът му да се оттегли на почивка с комфортен аванс от два чисти гола, реализирайки по ефектен начин на два пъти в рамките на 120 секунди.

Матьо Фламини в 27-ата минута предостави топката на намиращия се на дъгата на наказателното поле Сантяго Касорла, който се обърна и с чудесно подаване прати кълбото в празното пространство отляво за включващия се на скорост Киърън Гибс. Центрирането на левия бек бе идеално насочено към Жиру, който с едно докосване без особени проблеми откри резултата на „Емиратс“.

Само две минути по-късно преднината на „артилеристите“ бе удвоена, след като Алексис Санчес центрира от корнер на първа греда, а Жиру с много трудно изпълнение от воле успя да пласира топката в обратния ъгъл за 2:0.

Въпреки че отсъства от игра в продължение на три месеца в началото на сезона, Жиру вече има 10 попадения и 3 асистенции в 18 мача за „топчиите“ на всички фронтове и продължава с отличното си представяне. Отделно в последните си 11 двубоя в турнира за ФА къп французинът има седем попадения и още четири асистенции.

Именно Жиру започна двубоя като единствен чист нападател, като бе подпомаган от по-задни позиции от триото Даниел Уелбек – Месут Йозил – Алексис Санчес, като чилиецът премина успешно късен фитнес тест. Капитанът Касорла и Фламини си партнираха в средата на терена като връзката между отбраната и халфовата линия, но испанецът бе далеч по-креативен, както обикновено, и участваше дейно в изграждането на атаките. Войчех Шчесни застана на врата за Арсенал, а пред него в ариегарда се подредиха (от ляво надясно) Гибс, Лоран Косиелни, дебютиращият Габриел Паулиста и Калъм Чеймбърс.

През второто полувреме Йозил можеше да се разпише и да увеличи още аванса на домакините, след като се освободи от опеката на съперник в наказателното поле и се обърна с лице към вратата, но диагоналният му изстрел с левия крак бе париран от стража Томас Мехиас.

Испанският голкипър на Мидълзбро се прояви великолепно и в 64-ата минута, когато след центриране на Касорла от пряк свободен удар Санчес виждаше как с глава насочва топката в долния ляв ъгъл за трети гол, но с невероятен рефлекс Мехиас отби в корнер.

До края на срещата Арсенал организира още няколко опасни атаки, но резервата Тио Уолкът, Жиру и Касорла изпуснаха да направят победата още по-убедителна. В 93-ата минута към Кики Гарсия с глава отблизо нацели страничната греда, с което резултатът 2:0 остана непроменен.