Жил Симон спря устрема на Григор Димитров в Ница

снимка: Guliver/Getty Images

Първата ракета на България Григор Димитров приключи с участието си на турнира в Ница с награден фонд 450 000 евро, след като днес хасковлията допусна поражение с 3-6 3-6 от представителя на домакините Жил Симон в среща от втори кръг.

Преди днешния двубой Димитров вече бе постигнал четири поредни победи в турнира, като българинът преодоля трима съперници в квалификациите, а в мач от първия кръг се справи успешно с израелеца Дуди Села.

До този момент Григор Димитров и Жил Симон бяха излизали само два пъти един срещу друг, като балансът бе в полза на французина - 2-0 победи. През 2009 година Симон надделя над българина в Марсилия, а през същия сезон го стори още веднъж и на турнира на трева в Куинс Клъб, Лондон.

Двубоят стартира с размяна на геймове за 1-1, но още във второто си подаване хасковлията бе пробит. Аут от ракетата на Гришо означаваше 1-2 за Симон, а в последствие французинът затвърди пробива и дръпна с 3-1 в своя полза.

Последва нова размяна за 5-3 в полза на Симон, като в осмия гейм французинът осъществи втори пробив в мача, затваряйки първия сет при резултат 6-3 за 35 минути игра.

Втората част стартира огледално на първата, като двамата тенисисти спечелиха своите подавания за 1-1. При 1-2 Симон отново получи няколко възможности за пробив, като българинът отрази някои от тях, но в крайна сметка колебанията му доведоха до трети пробив на сметката на французина и 1-3 във втория сет.

Представителят на домакините за пореден път не сбърка при свой сервис и затвърди пробива за 4-1, въпреки, че тук пред Григор се откриха някои възможности да преследва връщане в мача. Макар и трудно, Димитров взе следващото си подаване и намали за 2-4, но все още изоставаше с един пробив спрямо своя опонент.

Гришо се бори здраво в седмия гейм и достигна до дюс, но Симон и този път не предаде подаването си. При 2-5 Димитров вече сервираше за оставане в мача и взе гейма с мощен форхенд по правата, намалявайки на 3-5. При този резултат Симон вече сервираше за спечелване на мача и за пореден път не показа колебания, слагайки точка на спора при 6-3 6-3.

Така Григор Димитров напусна турнира в Ница с 6,885 евро от наградния фонд и 32 точки за ранглистата, които ще го изкачат до около №87 в света.