Жил Симон спря устрема на демотивиран Григор Димитров

Участието на Григор Димитров в Мастърс турнира в Монте Карло приключи, след като ракета №1 на България инкасира загуба от французина Жил Симон във втория кръг след 4:6, 3:6.

По този начин хасковлията най-вероятно ще загуби 26-та позиция, която заема сега, тъй като през миналия сезон той стигна до 1/4-финалите на тази надпревара, където бе спрян от Стан Вавринка.

В първия сет играта бе равностойна и равенството се запази до 4:4, въпреки, че Димитров печелеше подаванията си по-трудно. При 5:4 в полза на Симон, Гришо направи три бързи грешки и френският тенисист се възползва и затвори сета.

През втората част Григор бе този, който първи стигна до пробив, но не успя да го задържи, а двата поредни, които поставеният под №15 в турнира направи, бяха достатъчни, за да сложат край на българското участие в Монте Карло.

Първи сет

Срещата започна със сервис на Жил Симон, в който Григор Димитров успя да поведе с 15:30 и след това до 40:40, но до точка за пробив не се стигна и френският тенисист поведе с 1:0. По време на сервис гейма на Димитров нямаше толкова оспорвани разигравания, като сравнително лесно нашенецът изравни.

Григор разкри част от блясъка си в третия гейм на срещата, но поставеният под №15 не се впечатли особено и лесно, с гейм на 0, отново поведе в резултата. Българската ракета №1 отговори подобаващо и въпреки че сгреши един бекхенд, той спечели останалите четири точки и отново изравни - 2:2.

Нов гейм, в който разиграванията липсваха, защото бяха печелени благодарение на силния сервис от ракетата на Симон - 3:2. Подаванията на Григор към момента вървяха по-трудно, но пък за сметка на това той излизаше победител в повечето разигравания. При 40:30 се стигна и до най-дългото разиграване - 40 удара, което бе спечелено от френския тенисист след бекхенд слайс в мрежата от сервиращия. В крайна сметка две грешки на Симон в следващите точки помогнаха за ново равенство - 3:3.

Поредният лесен гейм на сметката на световния №18 дойде на сметката му след къса в мрежата от ракетата на хасковлията. За първи път от началото на мача Димитров също показа стабилен сервис и игра от основната линия, като това веднага даде резултат - гейм на 0 за 4:4.

Две гениално проведени точки от страна на световния №26 му помогнаха да поведе с 15:30 при подаването на противника. И в двата случая нашенецът бе достатъчно търпелив и изчака своя момент. Ас и два светкавични форхенда по диагонала от Симон обаче обърнаха развоя на гейма - 5:4. Така важният десети гейм в сета започна с двойна грешка на Григор - първата в мача. Последва форхенд в аут за 0:30, а нова грешка на Димитров доведе до три сетбола за Симон. Брилянтен минаващ удар от ракетата на френския тенисист му спечели първия сет след 34 минути на корта.

4155501

Втори сет

Втората част започна с безпроблемен сервис гейм на Симон, в който той непрестанно контролираше случващото се на корта. При 15:15 на свой сервис, Димитров имаше затруднения в разиграването, но мрежата се намеси, за да го спаси, но нова двойна грешка възобнови равенството - 30:30. Българският тенисист позволи да се стигне и до 40:40, но в крайна сметка след две грешки на посрещащия се стигна до изравняване - 1:1.

В третия гейм на втория сет Димитров показа стабилна игра, притисна Симон, но без особени опасности сервиращият да загуби подаването си - 2:1. Григор за пореден път бе в ролята на догонващ, но в крайна сметка не се огъна и изравни за 2:2.

Изненадващо играта на Димитров тръгна нагоре и в гейм №5 от тази част той притисна максимално опонента си и това даде резултат. След близо 5-минутна битка, Григор успя да вземе аванс - 3:2. За жалост обаче авансът бе бързо пропилян. Геймът започна лошо, българинът направи и двойна грешка за 0:30 и неизбежното се случи.

Това, което Григор трябваше да направи в предходния гейм, бе сторено от Симон сега. Французинът спечели лесно подаването си и затвърди пробива за 4:3. Гришо тръгна добре в четвъртия си сервис гейм, поведе с 30:0, но след това направи двойна грешка, изкара бекхенд в аут, последва и удар в мрежата за 30:40. След пореден сгрешен форхенд в мрежата, Симон реализира втори пробив подред и се доближи на гейм от спечелването на мача.

Димитров започна добре деветия гейм с прекрасен бекхенд по диагонала, но французинът отговори също с толкова качествен удар за 15:15. Удар с рамката и бекхенд в аут доведоха нещата до два мачбола, а аут от ретур сложи край на участието на Гришо на турнира в Монте Карло.

През миналата година Димитров стигна до 1/4-финалите, което означава, че през новата седмица той най-вероятно ще загуби мястото си в класацията на АТР.

Преди мача

Григор Димитров продължава участието си на Мастърс-а в Монте Карло, след като вчера победи с 6:3, 6:2 представителят на Сърбия Филип Крайнович.

Също в два сета, Симон отстрани друг сърбин - Виктор Троицки, след 6:3, 6:4.

Днешната среща между световните №26 и №18 е шеста, като към момента хасковлията има един успех, срещу четири за французина.

За първи път те се изправят един срещу друг през 2009 година на турнира в Марсилия - победа за Симон след 4:6, 6:3, 7:5. Следват още три победи за поставения под №15 в Монте Карло, съответно в Куинс, Ница и на Олимпийски игри през 2012, преди да дойде и първият успех за Гришо - 6:3, 7:6 (10) в Бризбейн тази година.