Зенит Казан свали БГ Тренто от европейския връх

Най-голямата изненада в световния волейбол се случи!

Руският Зенит (Казан) победи БГ Тренто с 3:1 в полуфинален двубой от финалната четворка на Шампионската волейболна лига и детронира трикратния европейски клубен шампион.

Италианският първенец бе неузнаваем в тази среща. Тренто започна много добре като измъкна изключително драматичен първи гейм с 33:31, но след това италианският клуб не приличаше на себе си. След невероятна игра на всички в бял екип и най-вече на Сивожелез, Михайлов и Волков руснаците взеха следващите три гейма с 25:20, 25:23 и 25:17 и детронираха шампиона.

В основата на успеха на Зенит бяха изключително добрият сервис, срещу който трентинци не намериха никакво противодействие, и страхотното посрещане, което осигури безпроблемен двубой на разпределителя на руснаците Вермилио.

След добрата игра в първия гейм Хуанторена и Щокър бяха неузнаваеми след това и допускаха детински грешки. Матей Казайски също не беше на ниво, а и Радостин Стойчев може би допусна грешка като в тежък момент заложи на резервата Цветан Соколов, но българският диагонал разочарова. Най-слаб в черен екип обаче бе разпределителят Рафаел де Оливейра, който изигра може би един от най-слабите си мачове в кариерата. Той подаваше ниски, къси или прекалено дълги топки на всичките си нападатели и ги принуждаваше да бъркат.

Най-голямото предимство за Зенит дойде от сервис, като руснаците записаха 11 аса срещу 0 за традиционно силните при изпълнение на начален удар волейболисти на Тренто. В атака също казанци бяха силни, като Михайлов, Сивожелез и Волков надиграваха безпроблемно слабата защита на италианския клуб.

Най-добри за успеха на Зенит бяха Михайлов, който отбеляза страхотните 26 точки, и изненадата в стартовия състав Сивожелез, който се отчете с 22. За Тренто Казийски бе най-ефективен с 19 точки, 55% ефективност в атака и 32% перфектно посрещане.

Така утре в 18:30 българско време руският колос се изправя в спор за титлата срещу домакини на финалната четворка СКРА (Белхатов), който по-рано днес разби турския Аркас с 3:0. За Тренто остава да се пребори за бронзовите медали срещу турците в 15:30. И двата двубоя можете да наблюдавате по BTV Action.

Радо Стойчев започна с най-доброто, с което разполага. Казийски и Хуанторена започнаха като посрещачи, чехът Ян Щокър отново бе предпочетен пред Цецо Соколов на поста диагонал. Центрове започнаха Бирарели и Джурич, либеро бе Андреа Бари, а от Рафаел де Оливейра зависеше играта на италианците.

Алекно направи една рокада в своя отбор, като Сивожелез изненадващо започна на мястото на Уилиям Приди. Останалите в стартория състав на Зенит бяха Вермилио, Максим Михайлов, Бережко, Апаликов и бившият център на Тренто Александър Волков.

Първата техническа пауза дойде при резултат 8:6 в полза на италианците сред прекрасно представяне в атака на диагонала Щокър. След почивката руснаците бързо изравниха, а грешка на Казийски даде една точка аванс на Зенит - 9:10. Двата отбора постоянно разменяха водачеството, но все пак Зенит се оттегли на втората техническа пауза с аванс от две точки - 16:14. Италианският тим успя да премахне този аванс и дори поведе с 20:19, като по това време Казийски не беше на терена, тъй като неговото място зае Де ла Лунга, който има по-добро посрещане. Отборите продължиха да играят точка за точка, като нито един от отборите не успяваше да направи каквато и да е серия от точки. Зенит все пак получи няколко поредни точки за да затвори гейма, но трентинци успяха да издържат и на свой ред получиха сет бол при 27:26. Те също не успяха и настъпи ново равенство - 27:27. При 32:31 Казийски застана на сервис и затрудни максимално играчите на Зенит, които не организираха добра атака. Трентици спасиха топката, тя бе насочена към Хуанторена, който уверено игра по блока и топката излезе в аут - 33:31 и гейм за Итас Диатек - 1:0.

За световния и европейски клубен шампион най-полезни в гейма бяха Щокър със 8 точки, както и Хуанторена и Бирарели с по 6. Изненадата Сивожелез бе най-резултатен за своите с 9 точки.

Вторият гейм започна подобно на първия и шампионите отново успяха първи да дръпнат напред в резултата като техническото прекъсване дойде отново при 8:6 след страхотна бомба на Ян Щокър. След почивката Тренто дръпна с 14:10 в резултата, но няколко грешки на италианците в защита и нападение върнаха руснаците в гейма - 14:13, а техническата пауза дойде при 16:15 за отбора от Казан. След паузата Зенит дръпна с две точки и играта отново тръгна точка за точка, което напълно устройваше руския колос. Нова слаба атака на Хуанторена даде много важен аванс за Зенит от три точки, който обезкуражи европейските шампиони и руснаците затвориха гейма с 25:20.

Основните нападатели на Тренто Щокър и Хуанторена разочароваха много във втората част, докато Вермилио разигра всичките си нападатели в руския отбор и заслужено Зенит изравни.

Третия гейм отново се разви точка за точка в началото, но нови грешки в атака на Ян Щокър, както и силния сервис на Максим Михайлов донесоха солиден аванс на руснаците на техническото прекъсване - 8:5. След него обаче Тренто се активизира и бързо успя да заличи аванса на Зенит и изравни за 9:9, благодарение най-вече на чеха Щокър, както и на Матей Казийски, който заигра на много високо ниво и донесе аванс от 2 точки за своите - 13:11. Нова силна поредица на Михайлов от начален удар и атака даде нова преднина на Зенит, а второто техническо дойде при 16:14 в тяхна полза. Благодарение на силна атака и сервис на Казийски Тренто изравни 16:16. Цецо Соколов записа своето име сред реализаторите, след като замени Ян Щокър и изравни отново за 18:18. Руснаците решиха да се доверят на Михайлов, но феноменална единична блокада на Казийски донесе минимална преднина на Тренто - 20:19. Два поредни блока на Волков срещу капитана Казийски обаче донесе аванс на Зенит - 22:20. В атака отново Казийски сбърка за своите и вместо да донесе равенство, Зенит поведе с 23:21. Страхотен сервис на Соколов позволи на Джурич да направи блокада срещу Берешко и да изравни 23:23. За жалост на италианския отбор Соколов сбърка последвалия сервис, а при възможност за изравняване българският диагонал прати топката в аут и подари гейма на Зенит - 25:23.

Казийски и Соколов направиха сериозни грешки във важни моменти за Тренто, но повечето от тях се дължаха на слабата игра на разпределителя Оливейра.

И четвъртата част започна изключително оспорвано и паузата дойде при 8:7 за Тренто, но появилият се отново на терена Ян Щокър изглеждаше разколебан и направи няколко грешки, което може да се отчете като грешка на Стойчев, който го извади от игрището без видима причина в предния гейм. Зенит отново дръпна в резултата след слаби изяви на волейболистите в черни екипи - 13:9, а шампионите изглеждаха доста обезкуражени и играеха изключително слабо. Волейболистите на руския тим изглеждаха окрилени и техническото прекъсване дойде при 16:10 в тяхна полза и мачът изглеждаше решен. До края трентинци се предадоха и загубиха европейската титла след 25:17 в последния гейм.