Заро Атанасов 7-ми в Риети след Диамантената лига

снимка: bgathletic.com

Надеждата на България в тройния скок Златозар Атанасов завърши на 7-мо място в турнира World Challenge в италианския град Риети само 2 дни след доброто си представяне в последното издание на Диамантената лига в Брюксел.

Заро записа резултати, които по принцип са под възможностите му - най-добрият му скок беше 16,00 метра, с което той приключи на последното 7-мо място и сложи край на сезона си на открито.

Победител с 16.56 стана кубинецът Педро Пабло Пичардо, който на Световното първенство в Москва по-рано през месец август се окичи със сребърен медал.

Турнирът в Риети е специален за българската лека атлетика и в частност тройния скок, защото и до днес рекордът в това състезание е този на Христо Марков от 1987-ма година - 17.54 метра.

Надпреварата в италианския гранд се явяваше край на сезона за почти всички реномирани атлети - но все само един световен шампион участваше в Риети, тъй като повечето звезди си почиваха след финала на Диамантената лига.

Олимпийската шампионка от Лондон 2012 Сали Пиърсън бе една от най-известните и силни атлетки в Риети. Тя очаквано спечели бягането на 100 метра с препятствия с доста добро време от 12.62 секунди.

Друга златна медалистка от Олимпиадата в английската столица - Ана Чичерова - обаче не успя да се пребори за първото място и остана втора с постижение от 196 см, но повече грешни опити от победителката Ирина Гордеева, също от Русия, която преодоля 199.

Сандра Перкович, която триумфира в Москва с резултат 67.99 метра, сега също се поздрави с успех с опит за 66.12 метра.

Двукратният олимпийски шампион в тласкането на гюле Томаш Майевски се наложи над конкуренцията в Риети с резултат 20.30 метра.

Интерес предизвика победата на Кастър Семеня на 800 метра, като тя впечатли със слизане под 2 минути - 1:58.92 секунди.

В спринта на 100 метра при мъжете също имаше познати лица - Уолтър Дикс (САЩ) спечели надпреварата с резултат 9.99 секунди (личен рекорд за сезона), а на втора позиция финишира британският ветеран Дуейн Чеймбърс с 10.06 секунди.

Световният шампион от 2003-та в дисциплината Ким Колинс (Сейнт Китс и Невис) остана 4-ти с постижение 10.16 секунди.