За втори път избираме Най-добър млад спортист на България

За втора поредна година специализираният сайт за детско-юношески спорт Viasport.bg организира анкета за Най-добър млад спортист, на възраст до 19 години.

Инициативата стартира през 2011 г., когато за №1 сред подрастващите бе определен световният шампион за младежи - ски-скачачът Владимир Зографски.

Новост във второто издание на класацията е, че през тази година ще се иабира и Отбор на годината.

Право на глас ще имат спортните журналисти, а гласуването вете тече, като представителите на медиите ще могат да дадат своя глас за 10-те най-добри млади български спортисти до 6 януари 2013 г.

Церемонията по награждаване на Най-добрия млад спортист на България ще се проведе на 16 януари 2013 г. в "Кемпински хотел Зографски" в София.

Сред номинираните има много медалисти от бойните спортове, плуването, гимнастиката, ски спортовете, шахмата и други, но в десетката могат да попаднат спортисти и извън изброените, стига да са на възраст до 19 г., уточняват организаторите на анкетата.

Ето и изготвеният списък с номинации, в който са посочени най-големите успехи на младите ни таланти:

БОЙНИ СПОРТОВЕ

1. Александра Стублева (18 г., карате) - сребърен медал от ЕП за юноши и девойки на кумите в кат. до 59 кг.
2. Бетина Темелкова (15 г., джудо) - европейска шампионка за кадетки
3. Борислава Дамянова (16 г., джудо/самбо) - световна шампионка по самбо, трета от ЕП по джудо до 20 г., трета на ЕП по самбо, балканска шампионка по джудо, държавна шампионка по джудо в три възрасти (девойки, до 23 г. и жени)
4. Деница Георгиева (16 г., киокушин) - европейска шампионка за кадетки
5. Ивайло Иванов (18 г., джудо) - световен шампион по самбо до 81 кг
6. Любомир Бакалски (16 г., таекуон-до ITF) - носител на 5 медала от ЕП за юноши

4. Мими Христова (16 г., борба) - европейска шампионка за девойки

5. Николай Вичев (16 г., борба) - бронз от СП за кадети в кат. до 55 кг.

ВОДНИ СПОРТОВЕ

1. Богомил Койнашки (14 г., скокове във вода) - две първи места на турнир в Загреб и квота за ЕП
2. Боян Савов (14 г., скокове във вода) - първи на турнир в Белград, спечелил квота за ЕП
3. Виктория Хинковска (14 г., ветроходство) - държавна шампионка в клас оптимист, победителка в редица регати у нас и в Испания
4. Георги Цурев (12 г., плуване) - носител на редица медали от държавни и международни състезания, национален рекордьор в своята възраст
5. Георгия Кадоглу (14 г., плуване) - шампионка и рекордьорка на България в различни дисциплини, многократна медалистка от международни турнири
6. Михаел Йорданов (15 г., плуване) - шампион и рекордьор на България, победител от Средиземноморската купа.

7. Петър Божилов (12 г., плуване) - носител на редица медали от държавни и международни състезания, национален рекордьор в своята възраст

ГИМНАСТИЧЕСКИ СПОРТОВЕ

1. Алиосман Салиев (16 г., скокове на батут) - първи на двоен минибатут от Купа София
2. Ана-Мария Стоилова (15 г., аеробика) - 2 златни медала от СП за юноши и девойки
3. Георги Илиев и Антоан Ван (16 г., скокове на батут) - първи в сихронния батут от Купа София
4. Денис Андреев, Исус Маринов, Елвис Величков и Теодор Великов (спортна акробатика) - бронза на СП при четворките за младежи
5. Елена Великова, Алекс Жеков (спортна акробатика) - бронз на СП при смесените двойки
6. Йонко Дончев (16 г., скокове на батут) - първи на акробатична пътека от Купа София

ЗИМНИ СПОРТОВЕ

1. Алберт Попов (14 г., ски алпийски дисциплини) - първи места от силни състезания за купа „Тополино", „Ла Скара", "Шкофиа Лока" и "Слиеме".
2. Георги Михайлов (16 г., сноуборд) - записал най-предно класиране за България - 13-о място, на Младежките зимни олимпийски игри в Инсбрук.
3. Йордан Чучуганов (16 г., ски-бягане) - победител за купа "Тополино" при кадетите във Вал ди Фиеме
4. Катрин Маноилова (14 г., шорттрек) - държавна шампионка и победителка в състезания от „Дунавска купа", сребро на 1500 м от ЕП и бронзова купа в крайното класиране
5. Ния Димитрова (18 г., биатлон) - злато и бронз от ЕП в Осръбле, сребро от СП в Контиолахти.

ИГРИ

1. Александър Везенков (17 г., баскетбол) - трети в индивидуалната класация от ЕП за юноши до 18 г., участва и в националния тим до 20 г. на ЕП в София, играе за мъжкия Арис (Гър)
2. Антонио Вутов (16 г., футбол) - капитан на националния отбор на родените след 1 януари 1996 г. Дебютира в "А" група, ненавършил 16 години. През есента вкара първия си гол за мъжкия отбор на Левски в официален мач. Вече е част от отбора на Илиан Илиев. Дори официалният сайт на ФИФА му обърна внимание.
3. Борислава Христова (16 г., баскетбол) - определена за MVP на европейското за кадетки в дивизия „Б", реализатор №1 за националния тим, с основен принос за промоцията в дивизия „А"; играла на финалите и при 18-годишните; осъществила трансфер в Турция
4. Гергана Димитрова (16 г., волейбол) - определена за MVP на държавното първенство за девойки младша възраст, с основен принос за титлата на ЦСКА, играе успешно в националните отбори за девойки и за жени
5. Кирил Десподов (15 г., футбол) - нападател на три от юношеските национални отбора на България - наборите от 96 до 94. Дебютира в "А" група на 15 години. Вече е част от мъжкия отбор на Литекс под ръководството на Христо Стоичков.

ТЕНИС

1. Адриан Андреев (11 г.) - победител в редица турнири и нас и в чужбина
2. Борислава Ботушарова (18 г.) - държавна шампионка в зала и на открито при жените
3. Вивиан Златанова (15 г.) - с победи в турнири у нас и в чужбина, избрана в Отбора на Европа до 16 г.
4. Виктория Томова (17 г.) - победителка в международния турнир за жени във Варна
5. Габриела Михайлова (16 г.) - победителка в три международни турнира у нас от най-висока категория

ШАХМАТ

1. Нургюл Салимова (10 г.) - бронз от ЕП за момичето до 10 г., държавна шампионка с отбора на Локомотив (Сф) за жени
2. Цветан Стоянов (8 г.) - европейски шампион за момчета до 8 г.
3. Цвета Галунова (17 г.) - държавна шампионка по класически шахмат и блиц за девойки до 20 г., полуфиналистка на индивидуалното първенство за жени.

ДРУГИ СПОРТОВЕ

1. Ангел Караньотов (18 г., мотоциклетизъм) - европейски шампион на супермото (клас S Open)
2. Димитър Кръстанов (18 г., модерен петобой) - бронз от СП за юноши
3. Добромира Данаилова (18 г., стрелба с лък) - злато от Европейска младежка купа
4. Христа Стойнева (17 г., триатлон) - балканска шампионка за девойки старша възраст, седма на турнир от Европейската купа

ОТБОРИ

1. Юношески национален отбор по футбол на родените след 1 януари 1996 г., воден ОТ Методи Деянов - по пътя пък елитния кръг квалификации за ЕП победи юношите на световна сила №1 във футбола Испания.

2. Юношески национален отбор по футбол на родените след 1 януари 1994 г. с треньор Владимир Стоянов - с второто си място на първия етап квалификации в Унгария се класира за Елитния кръг догодина в Португалия.

3. Национален отбор по тенис за момчета до 12 г. - единственият български тим, класирал се за европейските финали

4. Национален отбор по волейбол за юноши младша възраст - балкански шампион.

5. Национален отбор по баскетбол за кадетки (до 16 г.) - спечелил промоция за дивизия А на Европа.