За седми пореден път: Григор Димитров преклони глава пред Рафа Надал

Най-добрият български тенисист Григор Димитров загуби за седми пореден път от световния №7 Рафаел Надал. Двамата се изправиха един срещу друг във втория кръг на турнира в Базел, като Краля на клея се наложи с 4:6, 6:4, 4:6 след около 2:12 часа игра.

И в трите сета Гришо проби още първото подаване на опонента си, но в крайна сметка това не бе достатъчно и той отново претърпя поражение от именития си съперник, който продължава в следващата фаза на турнира.

Първи сет

Изненадващо още в първия гейм, който посрещаше, Григор успя да стигне до пробив, след като първо поведе с 15:30, а след това си заслужи възможност за брейк, която реализира от първия опит - 1:0. Гришо затвърди пробива си убедително, давайки само една точка на Надал, като единствено финалното разиграване се оказа малко по-дълго, но все пак завърши с успех за българина - 2:0.

Два прекрасни бекхенда донесоха на Димитров аванс от 0:30, но Надал отвърна с мощни форхенди, а с ас взе третия гейм и първи в сметката си. Хасковлията поведе с 30:0 на свой сервис с прекрасен форхенд по обратния диагонал, който накара Надал да изпробва системата за видеоповторения. Последва двойна грешка от ракетата на 28-я в света, но форхенд аут на бившия №1 и прекрасен лоб на българина му спечелиха гейма - 3:1.

Носителят на 14 титли от Големия шлем имаше леки затруднения в спечелването си на третия сервис гейм, но в крайна сметка бекхенд в аут на опонента му сложи точка на спора в тази част и резултатът бе намален - 3:2. Ас на Григор бе първата стъпка към гейм №4 на сметката му. Форхенд аут на Надал, след това прекрасна комбинация сервис - мрежа и нов аут от Рафа - 4:2 с гейм на 0.

Най-добрият испански тенисист обаче показа, че и той знае как се печелят бързи сервис геймове и с атаки, изградени на добре пласиран сервис, също спечели своя гейм на 0. Осмият гейм на срещата започна равностойно от началото, а едно неразчетено излизане на мрежата от страна на сънародника ни, донесе точка за пробив в актива на испанския му опонент. Последва атака на мрежата от Рафа и той върна пробива, след бекхенд слайс в мрежата от Григор.

Последва сравнително лесен гейм за испанският тенисист и от догонващ, той бързо се превърна в първия от двамата на корта, който имаше възможност за спечелване на първия сет. В десетия гейм на срещата Хасковлията пропусна прекалено много възможности и в крайна сметка сдаде сервирането си и позволи на левичаря от Манакор да стигне до точка за пробив, а след форхенд аут, и да спечели първия сет. Статистиката показва, че от последните 21 точки, Димитров бе спечелил едва 6.

Втори сет

Вторият сет започна точно както първия - световният №28 водеше през повечето разигравания и в крайна сметка стигна до един брейк пойнт, който обаче му бе достатъчен, за да излезе напред в резултата за 1:0. Двамата направиха някои добри завършващи удари, но допуснаха и непредизвикани грешки, в резултата на което се стигна до равенство във втория гейм. Пред Димитров се откри първата възможност за спечелване на гейма и с форхенд по диагонала, който принуди Рафа да сбърка, той удвои аванса си.

Бекхенд в аут от световния №7 и опит за къса, която спря в мрежата, бяха двете поредни точки в третия гейм, които позволиха на сънародника ни да стигне до важен втори пробив и аванс от 3:0. Следващия сервис гейм на българина започна добре - 15:0. Последва точка, в която той привика съперника си на мрежата и за "награда" получи минаващ удар по диагонала, който само изгледа - 15:15. Нови две разигравания обаче попаднаха в неговото "поле", с което той поведе с 40:15, а на края на гейма се включи и силният му сервис, за да затвори тази част - 4:0.

В третия си сервис гейм поставеният под №3 в схемата на турнира на няколко пъти раходи опонента си по краищата на корта и в крайна сметка записа първи гейм в сметката си - 4:1. Моментално испанецът потърси връщане на пробива, стигна до 15:30, а след това и до точка за пробив. Втора двойна грешка в мача на Гришо намали преднината му и върна интригата - 4:2.

Надал спечели подаването си на 0 и смали аванса на опонента си само до гейм разлика - 4:3. Рискът и мощния сервис обаче дойдоха точно на време за Григор, който спечели ново лесно подаване и поведе с 5:3.

Деветият гейм на срещата ще се запомни със смелата игра на Краля на клея, който безстрашно излизаше на мрежата и след четири поредни точки отново се "залепи" зад опонента си 5:4. Три печеливши форхенда на хасковлията му спечелиха съответно три сетбола за втория сет. Първите две точки бяха пропиляни, след бекхенд в мрежата и неразчетено излизане на мрежата, но при третата ситуация отново сервисът "дойде" на помощ и Надал изкара ретура си далеч зад основната линия - 6:4.

Трети сет

Познатата схема продължи и в началото на третия сет. Испанецът стартира неубедително и в крайна сметка отново допусна пробив в началото. Последва сравнително лесен гейм за българския №1, в който и грешките на Рафа помогнаха за спечелването му.

С мощни сервиси и гейм на 0 испанецът записа първи гейм в третата решителна част. Този път обаче носителят на 14 титли от Големия шлем се нуждаеше от много по-малко време, за да върне пробива. След няколко грешки на българина, Рафа получи точка за пробив при 30:40. Ретурът на Надал дойде удобен за атака, но форхендът на сънародника ни едва стигна мрежата.

Веднага след това световният №7 бързо дръпна в резултата и с четири поредни точки излезе напред в резултата за първи път в сет №3. Петият гейм в решителния сет бе най-интересен до момента. Частта премина през няколко обрата с изпуснати гейм и брейк пойнти от двамата, но в крайна сметка мощният сервис на Гришо му помогна да се измъкне от трудната ситуация и да изравни - 3:3.

Надал изглеждаше далеч по-свеж от двамата на корта и това бе напълно очаквано. Испанският тенисист безпроблемно стигна до 40:0 на собствен сервис и бързо отново излезе напред в резултата. В най-важния момент от мача Григор отбеляза драстичен спад в играта си и пасив от 15:40 на собствен сервис. Именно началният му удар отрази първия скрит мачбол, но при втория опит Рафа не сбърка и "проби" противника си - 3:5.

Драмата на корта обаче далеч не бе приключила. Хасковлията се задържа в подаването на противника доста време, като равенството в резултата се задържа няколко минути. При 40:40 Димитров стигна до две точки за пробив, но не успя да ги реализира. Последва мачбол за противника му и след дълго разиграване, Григор изкара защитен бекхенд в аут, с което приключи и срещата.

Григор спечели сравнително лесно за 1:08 часа срещата си от първия кръг срещу 193-сантиметровия украинец Серхий Стаховски с 6:3, 6:4, за да се класира в следващата фаза.

Рафаел Надал имаше далеч повече трудности в първия си двубой срещу традиционно неудобния съперник от Чехия Лукаш Росол, като го надви с 1:6, 7:5, 7:6(1).

Българинът е загубил всичките си шест двубоя срещу Рафа до момента, а в единствената им среща пред този сезон преглътна поражение с 3-6 4-6 на Мастърса в Мадрид.

Григор обаче е взимал сет във всеки един от трите си мача с Надал на твърди кортове, а в понеделник Лукаш Росол показа, че световният №7 може да бъде крайно затруднен.