За какви пари се борят в турнира за Купата на Африка?

Днес, 17-ти януари, започва турнирът за Купата на африканските нации, който българските зрители ще могат да наблюдават на живо в ефира на Евроспорт. Шампионът от 2013-та година Нигерия не заслужи участие в изданието на надпреварата в Екваториална Гвинея, след като изненадващо не можа да прескочи квалификациите.

Днес от 18 часа е първият мач от програмата на турнира между домакина Екваториална Гвинея и ДР Конго, а от 21 часа играят Буркина Фасо и Габон. По традиция най-силните футболисти на Африка ще вземат участие в битка за мечтания трофей, въпреки че двете суперзвезди Дидие Дрогба и Самуел Ето'о ще пропуснат турнира поради отказване от националните си отбори.

10 милиона долара е общият награден фонд на Купата на африканските нации – за сравнение, Европейското първенство през 2012-та година бе с награден фонд 196 милиона евро или 226.6 милиона долара.

Новият шампион на Черния континент ще спечели 1.5 милиона долара от паричните бонуси, докато финалистът ще прибере малко по-малко – 1 милион. Двата загубили полуфинал отбори ще си поделят по 750 хиляди долара, а осемте четвъртфиналисти са с гарантирани 600 хиляди долара.

Всички отбори, завършили на трето място в групите си, ще си тръгнат с по 500 хиляди, а завършилите на последно място – с по 400 хиляди.