Ювентус триумфира след продължения и прибра десета Купа на Италия (ВИДЕО И СНИМКИ)

Ювентус триумфира след продължения над Лацио и завоюва своята десета Купа на Италия в историята си, след като тази вечер "бианконерите" се наложиха с 2:1 над "орлите" на "Стадио Олимпико" в столицата Рим.

Победният гол за Юве в първото от двете продължения реализира резервата Алесандро Матри, като преди това двата тима бяха разменили по едно попадение още в първите десет минути на сблъсъка. Стефан Раду откри за Лацио след 4 минути игра, но малко след това Джорджо Киелини изравни за шампионите.

Така Ювентус спечели първата си Купа на Италия от 20 години насам, имайки предвид, че последният триумф на тима в турнира стана факт през 1995 година. Лацио пък не успя да триумфира със седмата си Купа до момента, като за последно "орлите" грабнаха трофея преди само две години.

Ювентус направи и втора крачка към така бленувания требъл, който би бил първи в историята на торинския клуб. Последната стъпка Юве може да направи на 6 юни в Берлин, когато "бианконерите" се изправят срещу Барселона във финала на Шампионската лига в Берлин.

Наставникът на Юве Масимилиано Алегри заложи на формация 3-5-2, като пред Марко Сторари в отбрана трябваше да оперират Андреа Бардзали, Леонардо Бонучи и Джорджо Киелини. Стефан Лихтщайнер и Патрис Евра стартираха на двата фланга, докато Пол Погба, Артуро Видал и Андреа Пирло започнаха в средата на терена за "бианконерите". Атаката на шампионите в днешната вечер бе предвождана от Карлос Тевес и Фернандо Йоренте. Наказани за финала бяха Клаудио Маркизио и Алваро Мората.

Лацио също разчиташе на схема с трима бранители, но за разлика от Макс Алегри Стефано Пиоли заложи на 3-4-3. На вратата за Лацио стартира албанецът Етрит Бериша, докато Стефан де Врай, Сантяго Джентилети и Стефан Раду бяха наредени в защита за символичните гости. Душан Баста, Марко Пароло, Данило Каталди и Сенад Лулич стартираха в средата на терена, а триото Антонио Кандрева - Фелипе Андерсон - Мирослав Клозе трябваше да атакува вратата на Ювентус.

Резултатът на "Олимпико" бе открит още в 4', когато Лацио изненада отбраната на "бианконерите" след изпълнение на статично положение. Андреа Пирло изпусна капитана на римляните Стефан Раду, който с глава прониза Марко Сторари и взриви "небесносинята" част от трибуните.

Радостта на "орлите" обаче не трая дълго, защото само няколко минутки по-късно Ювентус заличи аванса на своя противник. Шампионите също получиха правото да изпълнят статично положение пред вратата на Бериша, а зад топката очаквано застана Андреа Пирло. Плеймейкърът на Юве центрира в пеналтерията на Лацио, а Патрис Евра отклони към Джорджо Киелини, който с крак засече кълбото и прониза албанския страж за 1:1.

Последваха минути на затишие, като опасностите пред двамата вратари стихнаха. Футболистите на Ювентус владееха топката в по-голяма част от времето, докато Лацио видимо разчиташе на по-дефанзивна постройка и очаквайки шансове да контраатакува. В 24' Патрис Евра центрира отляво за Фернандо Йоренте, но испанецът не успя да намери топката с глава. "Орлите" отговориха с бърза акция в половината на Ювентус, но слабият изстрел на Каталди нямаше как да затрудни Сторари.

В 32' футболистите на Лацио за малко не се възползваха от грешка на Пол Погба. Слабо докосване на французина позволи на Марко Пароло да отправи удар, като халфът на римляните не бе никак далеч от  целта.

Пет минути преди почивката Ювентус показа отличен футбол, загатвайки защо се бори за исторически требъл през настоящия сезон. Триходова акция на Пол Погба, Патрис Евра и Карлос Тевес завърши с изстрел на последния, като единствено мерникът на аржентинеца изневери в ситуацията.

През втората част двата тима заложиха повече на сигурността и тактическата битка, като атаките по посока двете врати протичаха далеч по-консервативно. Липсваха и шансовете пред Марко Сторари и Етрит Бериша, като бавно, но сигурно, сблъсъкът на "Олимпико" вървеше към продължения.

До края на редовното време и двамата треньори освежиха своите състави, като в игра се появиха Роберто Перейра и Алесандро Матри за Ювентус и Маурисио и Филип Джорджевич за Лацио, но и това не доведе до победен гол в някоя от двете врати. В добавеното време на срещата Карлос Тевес опита силен удар от средна дистанция, но над напречната греда на вратата. Така срещата навлезе в две продължения от по 15 минути, като "Олимпико" все още очакваше своя победител за вечерта.

Още в началните минути на първото продължение вратата на Ювентус оцеля като по чудо, след като резервата Филип Джорджевич стреля неспасяемо за Сторари. Изстрелът на сърбина срещна първо дясната, а след това и лявата странична греда на вратата, но топката така и не пожела да се оплете в мрежата. "Бианконерите" отговориха още в ответната атака, но изстрелът с глава на Сандро Матри прелетя в аут.

Лацио бе пратен в нокдаун в 97', когато една от смените на Макс Алегри се оказа изключително успешна. Отбраната на Лацио не успя да изчисти една топка в наказателното поле на римляните, а Алесандро Матри бе на точното място в точното време, за да матира Бериша с десния крак. Резултатът вече бе 2:1 в полза на Юве, а "старата госпожа" се доближи до трофея.

До края на продълженията Лацио така и не успя да отбележи второ попадение, с което да доведе нещата поне до изпълнение на дузпи, а Ювентус удържа преднината си и триумфира със своята десета Купа на Италия в историята си.