Ювентус съсече Милан с шампионска ефективност

Шампионът на Италия Ювентус се откъсна на 11 точки пред втория Рома, след като днес "бианконерите" спечелиха с 2:0 визитата си на Милан в среща от 26-ия кръг на Серия А.

Домакините надиграха своя съперник в голяма част от времетраенето на двубоя, но пропуските на "росонерите" и убийствената ефективност на Юве се оказаха решаващи за крайния изход на срещата. Фернандо Йоренте откри за "старата госпожа" малко преди почивката, а Карлос Тевес удвои със страхотно изпълнение през втората част.

Така Ювентус събра актив от 69 точки на сметката си, като "бианконерите" нямат поражение в Серия А от месец октомври насам. Вторият Рома изостава с 58 пункта, но "вълците" са и с мач по-малко. Трети е Наполи с 51 точки.

Милан пък остава на 9-а позиция в класирането с 35 спечелени точки. За Ювентус това е и втора победа над Милан през този сезон в Калчото.

Кларънс Зеедорф не можеше да разчита на контузения Марио Балотели, като Джампаоло Пацини оглави авангарда на „росонерите“. Рикардо Кака, Андреа Поли и Адел Таарабт действаха от втора позиция, докато Рикардо Монтоливо и Найджъл де Йонг заеха позиции на вътрешни полузащитници. Урби Емануелсон, Адил Рами, Даниеле Бонера и Инасио Абате започнаха пред Кристиян Абиати в защита.

Антонио Конте заложи на познатия тандем Карлос Тевес – Фернандо Йоренте в атака, а Андреа Пирло трябваше да връзва конците в играта на Юве. Пол Погба и Клаудио Маркизио започнаха в средната линия, като големият липсващ в състава на „бианконерите“ се казваше Артуро Видал. Стефан Лихтщайнер и Квадво Асамоа оперираха по двата фланга, а Андреа Бардзали, Леонардо Бонучи и Мартин Касерес започнаха в защита.

4070126

През първата част Милан определено бе по-активният тим на терена, като домакините показаха забележително темпо и скорост в играта си. Ювентус от своя страна далеч не изглеждаше като фаворитът в сблъсъка, като момчетата на Тото Конте изпитваха сериозни проблеми срещу вдъхновените футболисти в „червено-черни“ екипи.

Въпреки, че Милан започна по-активно, първият по-добър шанс бе в полза на „старата госпожа“. След точно четвърт час игра Фернандо Йоренте свали топката за Карлос Тевес, но изстрелът на аржентинеца попадна право в Кристиян Абиати. Две минути по-късно удар отправи и Лихтщайнер, но и този път Абиати спаси.

4070133

Отговорът на Милан не закъсня. Минута по-късно Адел Таарабт достави топката за Абате, който от своя страна центрира за Пацини. Таранът стреля, но Джанлуиджи Буфон отрази.

В 26' се стигна и до най-чистия шанс за попадение от началото на срещата. Първо Джиджи Буфон спаси удар на Кака, но топката отново се върна в краката на бразилеца. №22 отправи и втори удар, но този път Леонардо Бонучи изчисти от голлинията на Ювентус.

4070134

В 33' Буфон отново бе тестван, като този път италианският национал се справи с изстрел на съотборника си в „скуадра адзура“ Рикардо Монтоливо.

Натискът на Милан продължи, като положенията пред вратата на Юве се редяха едно след друго. Адел Таарабт стреля неточно с глава от добра позиция, а нов удар на Пацини бе спасен от Буфон. В 42' отново вратарят на „бианконерите“ бе на висота, като този път легендарният страж отрази фалцов изстрел на Кака. Андреа Поли опита добавка, изпращайки кълбото над напречната греда.

4070125

И противно на всякаква логика, отборът на Ювентус взе аванс в резултата три минути преди почивката. Страхотна атака на шампионите премина през Клаудио Маркизио и Карлос Тевес, като акцията завърши с подаване на Лихтщайнер от самата аутлиния. Фернандо Йоренте бе оставен непокрит, като испанецът отбеляза от лесна позиция за 0:1.

На почивката двамата треньори не извършиха промени в своите състави, като същите двадесет и двама подновиха битката на „Сан Сиро“.

4070135

В 49' Карлос Тевес спечели единоборството с Адил Рами, но изстрелът му с десния крак бе уловен от Абиати. Минута по-късно събитията се пренесоха пред другата врата. Първо Джанлуиджи Буфон отрази коварно центриране в очертанията, а секунди след това Андреа Поли засече в аут прецизно подаване на Рикардо Кака. В ситуацията Поли се сблъска тежко с Мартин Касерес, което и наложи изваждането му от игра.

Както се случваше и през първата част, отборът на Милан продължи да натиска своя съперник в собствената му половина. Футболистите на Кларънс Зеедорф действаха със завидна енергия, докато шампионите по-рядко изнасяха играта в предни позиции.

4070128

Постепенно се стигна до 68', когато сценарият от първата част се повтори. Въпреки, че Милан бе по-активният тим в атака, Ювентус бе отборът, който бележеше. Този път точен за 0:2 бе Карлос Тевес, който реализира с изключително изпълнение от средна дистанция. Аржентинецът бе оставен напълно сам и отправи бомбен изстрел по посока очертанията на вратата, а Кристиян Абиати бе оставен без шансове за реакция.

Вторият гол във вратата на Милан видимо сломи духа на домакините, чийто устрем в атака значително понамаля. В 80' Джанлуиджи Буфон за пореден път бе тестван, като този път №1 трябваше да спасява тежък удар на Урби Емануелсон от дистанция. Минутки по-късно Андреа Пирло стреля опасно от пряк-свободен удар, но над напречната греда.

4070132

Четири минути преди края победата на Ювентус можеше да стане и класическа. Пол Погба изкочи на стрелкова позиция, като френският национал стреля мощно с десния крак. Топката обаче срещна лявата странична греда, не пожелавайки да се оплете в мрежата.

В добавеното време упражнението се повтори, но този път късмет извадиха гостите. Влезлият като резерва Робиньо засече от въздуха центриране отдясно, но силният изстрел на "кариоката" срещна горната греда зад иначе безпогрешния тази вечер Джиджи Буфон.