Ювентус срещу Барселона - какво казва историята

На 6 юни 2015 в Берлин ще се изиграе финалът на тазгодишното издание на Шампионска лига, а претендентите за трофея са Ювентус и Барселона. До сега двата тима са се срещали три пъти в европейските клубни турнири, като каталунците водят с 2:1 победи.

1985/1986 1/4-финал за Купата на европейските шампиони

Барселона - Ювентус - 1:0

Ювентус - Барселона - 1:1

"Отстранихме най-трудния отбор, срещу когото сме се изправяли някога", казва веднага след срещата треньорът на Барселона Тери Венейбълс. Хулио Алберто носи победата на каталунците с гол в 82-та минута на "Камп Ноу". В реванша нещата за "старата госпожа" се влошиха, когато Стив Арчибалд даде преднина на "блаугранас" след 30 минути игра. Мишел Платини успя да изравни преди почивката, но през вторите 45 минути торинци така и не успяха да отбелжат друг гол и отпаднаха от надпреварата. В грешник за домакините тогава се превръща младият Марко Пационе, който изпуска безброй положения.

"Феновете на Юве така и не ми простиха тези пропуски", казва той години след мача.

1990/1991 1/2-финали Купа на носителите на национални купи

Барселона - Ювентус - 3:1

Ювентус - Барселона - 1:0

Пиерлуиджи Казираги даде мечтаното начало за Юве на "Камп Ноу", но през втората част два гола на Христо Стоичков и един на Йон Андони Гойкочеа оформят крайния резултат - 3:1.

В реванша в Торино Роберто Баджо дава преднина на "черно-белите", ни минута по-късно те остават с човек по-малко, след като терена, заради червен картон, напуска Гийермо Амор.

"Мисля, че видяхме бъдещ шампион днес, въпреки че отпаднахме", споделя тогавашният треньор на Ювентус Луиджи Майфреди, който е уволнен няколко седмици по-късно.

2002/2003 1/4-финал Шампионска лига

Барселона - Ювентус - 1:2

Хавиер Савиола бе героят за Барса в първата среща, след като изравни, даде реален шанс на тима си да се класира за 1/2-финалите. В реванша отново "старата госпожа" игра не малка част от мача в намален състав, но този път играчите на Марчело Липи стигнаха до успеха. В редовното време мачът завърши 1:1 и следваха продълженията. В 114-тата минута Марсело Салайета сложи край на надеждите на Барса за 1/2-финал, като ги изхвъли от надпреварата.

"Истинска трагедия", заявява младият тогава Шави Ернандес след мача.

"Истината е, че ние сме страхотен отбор със страхотни качества и това ни помогна да победим днес", споделя Липи.