Ювентус пречупи Парма, съдията на линията призна спорен гол

снимка: Guliver/Getty Images

Ювентус се поздрави с първа победа за новата кампания в Серия А, след като надигра с 2:0 Парма пред пълните трибуни на „Ювентус Арена".

„Старата госпожа" изигра срещата под ръководството на Масимо Карера, който официално води отбора след 10-месечното наказание на наставника Антонио Конте. Двубоят маркира и важната промяна в италианския футбол - използването на съдии на двете аутлинии за първи път в историята на Серия А.

Въпросните допълнителни рефери попаднаха в обсега на вниманието още в 1-ия кръг, след като в 58-ата минута съдията на линията зачете спорен гол на Андреа Пирло. 180 секунди преди това „бианконерите" откриха резултата чрез Щефан Лихтщайнер, който получи пас от новото попълнение Квадво Асамоа.

Така Масимо Карера може да се похвали с отлична статистика в началото на длъжността си старши треньор, тъй като вече донесе два трофея във витрината на клуба - Суперкупата на Италия след 4:2 над Наполи в Пекин, както и „Трофео Берлускони", извоюван след 3:2 над Милан.

Победата на Юве не подлежеше на съмнение, защото домакините доминираха през всичките 90 минути на срещата, но трябваше да изчакат до 55-ата минута за първия си гол. Преди почивката превъзходството на „старата госпожа" също бе осезаемо, но непростим пропуск направи Артуро Видал.

Щефан Лихтщайнер се откъсна от защитата на гостите и излезе очи в очи с вратаря Антонио Миранте, като технично прехвърли топката над тялото му, но моментално бе повален на тревата. Зад топката застана именно Видал, който обаче стреля неособено силно вдясно и стражът на Парма се намеси решително, за да запази равенството в 34-ата минута.

Така домакините трябваше да се оттеглят на почивка леко разколебани, защото имаха още два удара в очертанията на противниковата врата, които не бяха превърнати в гол. Също така секунди преди края на първото полувреме Мирко Вучинич получи топката в наказателното поле отляво и пробва много техничен удар, който мина на сантиметри от страничната греда.

Дори и без наставленията на Антонио Конте обаче Юве излезе с мисъл и хъс за победа за втората част и резултатът не закъсня. В 55-ата минута активният Лихтщайнер се озова в прегръдките на съотборниците си, след като стана адресат на отлично центриране успоредно на голлинията. Асамоа премина без проблеми покрай Алеандро Рози и сервира кълбото за Лихтщайнер, който само подложи крак и го прати в мрежата отблизо - 1:0.

3 минути по-късно зрителите станаха свидетели на 2-ри гол, признат със закъснения от съдията на линията. Андреа Пирло получи шанса да изпълни пряк свободен удар малко пред границата на наказателното поле отдясно на вратата. Плеймейкърът на Юве стреля хитро по земя покрай стената, а Миранте улови топката някъде около голлинията. Вратарят на Парма побърза да покаже, че кълбото не е минало очертанията с пълния си обем, но реферът до гредата отсъди гол - 2:0.

До края на срещата Ювентус продължи да доминира на терена и създаде възможности за трето попадение, макар и те да не бяха чисти. От другата страна на полето обаче също имаше напрегнати моменти, като Марко Сторари трябваше да се намесва решително при страховит удар от 20-ина метра на Джонатан Биабиани.