Ювентус подчини Реал в първия 1/2-финал от Шампионска лига (ВИДЕО)

Италианският шампион Ювентус спечели с 2:1 първи полуфинален дуел в Шампионска лига европейския крал Реал Мадрид и изгради минимален аванс преди реванша на стадион „Сантяго Бернабеу“.

Алваро Мората откри резултата още в осмата минута за домакините срещу бившия си отбор и от уважение към „кралския клуб“ не изрази радостта си от важното попадение. Кристиано Роналдо със 76-ия си гол в Шампионска лига изравни резултата в 27-ата минута на първото полувреме и отбеляза деветото си попадение на полуфинал в най-силния турнир.

Португалската суперзвезда вече има 76 попадения в кариерата си в най-силния турнир - едно повече от Лионел Меси, чийто клуб Барселона утре приема Байерн в другия полуфинал. През този сезон във всички турнири Роналдо е с общо 54 гола, докато Меси е с 51, a иначе CR7 надвиши собствения си рекорд от 9 гола на полуфинали в ШЛ.

В 58-ата минута Карлос Тевес отбеляза за 2:1 от дузпа, отсъдена за нарушение на Даниел Карвахал срещу Карлито след скоростна контраатака на „Старата госпожа“. Гостите могат да съжаляват основно за изстрела с глава на Хамес Родригес в 45-ата минута, с който можеха да осъжествят пълен обрат, но след почивката не създадоха чисто голово положение.

Реваншът на стадион „Сантяго Бернабеу“ е следващата сряда.

Още в 1' Касияс създаде напрежение пред вратата си. Изчистена от него топка беше пресечена от Маркизио, който бързо изведе Видал в наказателното поле. Там чилиецът падна театрално, но съдията не се хвана на номерата му. Две минути по-късно Стураро пробва удар отдалеч, спасен от Касияс.

Отново испанският национал трябваше да се намесва при прехвърлящ удар на Мората, но бившият играч на Реал Мадрид наказа бившите си съотборници в 8'. Тевес беше изведен в наказателното поле и пробва мигновен удар. Касияс успя да спаси вратата си, но от плонжа му топката се озова на крака на Мората, който не беше в засада и засече за 1:0.

Веднага Реал пробва да отговори с далечен шут на Кроос, който обаче бе париран отлично от Буфон. Ювентус създаде нова опасна атака в 17-ата минута, този път по левия фланг, но този път прострелното подаване към Мората хвана нападателя в засада.

В 27-ата минута Реал Мадрид изравни, след като наказа идентична на съперника си грешка в защита и Хамес Родригес центрира на далечната греда отдясно, а необезпокояваният Роналдо с глава почти от голлинията се разписа за 1:1. Това бе девето попадение на Кристиано в 11-ия му мач в Шампионска лига.

В 41-ата минута Реал Мадрид изпусна великолепна възможност да осъществи пълен обрат, и то при положение, че организира отлична атака в момент, когато темпото бе значително спаднало след отбелязването на изравнителния гол.

Марсело проби в наказателното поле отляво и пусна в коридор за Иско, който центрира почти от аутлинията, но Хамес Родргиес от по-малко от два метра на празна врата не можа да насочи кълбото в празната врата и нацели горната греда. Буфон се размина с топката, а бранителите на Юве не можаха да попречат на Хамес да играе с кълбото, но някак колумбиецът не можа да се разпише.

James Rodríguez header hits the crossbar...by Match-Interview

В 58-ата минута Ювентус се разписа след успешно организирана контраатака, която хвана неподготвен Реал Мадрид, който до този момент след почивката се опитваше да наложи териториално преимущество. Марсело отправи силен шут от около 20 метра след продължителна акция на гостите, но изстрелът бе блокиран и кълбото стигна до Карлос Тевес близо до централната линия.

Аржентинецът направи впечатляващ пробив от около 20-ина метра, като имаше подкрепление в лицето на Алваро Мората, който бе фаулиран от Марсело. Съдията пусна авантаж, а Тевес нахлу в наказателното поле, но преди да може да си нагласи топката за изстрел, бе повален в пеналтерията от Даниел Карвахал, което доведе до дузпа.

Тевес бе безпощаден от бялата точка и Ювентус поведе с 2:1, а реферът показа жълт картон на Видал за протестите му след отсъждането, защото голям брой играчи претендираха за изгонване на десния бек на Реал Мадрид.

Реал Мадрид отново се наслаждаваше на по-голямата част от владението на топката след гола на Юве, а Анчелоти моментално прибегна до включването на Чичарито за сметка на Иско. Гостите отново обаче не биваха допускани да прибват в наказателното поле на съперника и действията им се ограничаваха около пеналтерията.

Ювентус имаше самочувствието, че може да се справи с постоянните центрирания на "кралския клуб" и оставяше опонентите си свободно да изсипват топката към наказателното поле. За разлика от ситуацията в края на първата част обаче този път бранителите нямаха особени проблеми да изчистват кълбото на безопасно разстояние.

В края на редовното време Ювентус на два пъти чрез резервата Фернандо Йоренте да направят победата си още по-убедителна, първо неговото прострелно подаване в наказателното поле бе изчистено, а във втория случай неговия изстрел с глава бе париран от Касияс.

Треньорът на Реал Мадрид Карло Анчелоти, също както в реванша от четвъртфиналите срещу Атлетико (Мадрид), залага на Серхио Рамос в средата на терена.

На вратата, естествено, е Икер Касияс, а пред него в защита от дясно наляво са подредени Даниел Карвахал, Рафаел Варан, Пепе и Марсело, който изненадващо е включен сред титулярите, въпреки че доскоро лекуваше контузия.

Тони Кроос и Иско, поне на пръв поглед, ще си партнират с Рамос като трио полузащитници в схема 4-3-3, макар някои медии да подреждат в състава с 4-2-3-1. Атаката ще бъде водена от Кристиано Роналдо, Гарет Бейл и Хамес Родригес, като Хавиер Ернандес остава на пейката. Схемата може да бъде талкувана и като 4-4-2 с единствено Бейл и Роналдо като типични нападатели.

Ювентус не може да разчита на една от звездите си – Пол Погба, но „Старата госпожа“ свикна с липсата на французина и стартовият състав на Масимилиано Алегри ще е оптималният в сегашната ситуация.

На вратата за Юве е Джанлуиджи Буфон, а пред него в защита квартетът е обичайният – Патрис Евра на левия бек, Джорджо Киелини и Леонардо Бонучи в средата и Щефан Лихтщайнер отдясно.

Изненадващо или не, Стефано Стураро получава доверието на треньора и ще заеме своето място в триото полузащитници в схемата 4-3-1-2. Компания му правят Клаудио Маркизио и Андреа Пирло, а пред тях е поставен Артуро Видал, но във всеки един момент от двубоя местата им може да се сменят.

Нападателното дуо очаквано е изградено от Карлос Тевес и Алваро Мората, които получаваха почивка в Серия А, за да се подготвят именно за битката с Реал Мадрид.

За последно Ювентус и Реал Мадрид играха в груповата фаза през сезон 2013/2014, като в Торино срещата завърши 2:2, а на „Сантяго Бернабеу“ домакините спечелиха с 2:1.