Юта взе последното място за плейофите, Клипърс направи услуга на Лейкърс

Юта Джаз посрещна в Солт Лейк Сити Финикс Сънс и двата отбора трябваше да решат кой ще вземе последната възможна квота за плейофите в НБА тази година.

Преди този двубой „слънцата" имаха серия от седем поредни победи над своя съперник, но снощи „джазмените" спряха тази серия и след успех със 100:88 се класираха за плейофите, като дори имат шанс да се изкачат до №7 в класирането.

Двубоят между двата претендента предложи доста емоции на феновете на двата отбора, като до последно не се знаеше кой ще спечели. Домакините финишираха първата част с 6 точки, аванс, но те така и не успяваха да се откъснат в резултата.

Двата тима се движеха ръка за ръка до последните 4 минути на срещата, когато дойде моментът на Ал Джеферсън. При резултат 85:80 в полза на „джазмените" центърът им направи самостоятелна серия от 8-0 срещу гостите и точно 3 минути преди края всичко в двубоя приключи.

Джеферсън завърши с 18 точки и цели 16 човека, а още двама играчи завършиха с дабъл-дабъл за домакините. Звездата Пол Милсап записа 26 точки и 15 борби, докато талантливият център Дерик Фейвърс се отчете с 14 точки и 11 овладени отскочили топки.

Така Юта се превърна в последния участник в тазгодишните плейофи в НБА, а „слънцата" тази година ще трябва да ги гледат по телевизията.

Лос Анджелис Клипърс пък направи доста солидна услуга на съгражданите си Лейкърс. „Ножиците" не успяха да запишат успех при гостуването си в Атланта и загубиха от Хоукс със 102:109.

Двубоят беше доста равностоен, но няколко фактора натежаха в полза на домакините. Първо, резервната скамейка на Атланта направи страхотна втора четвърт и от 5 точки дефицит обърна развоя на събитията до 2 точки аванс за „ястребите" на полувремето - 52:50.

В третата четвърт при резултат 70:70 домакините отново записаха много силни минути и направиха серия от 15:2 срещу своя съперник и успяха да задържат аванса си до края на двубоя. В третата част „ножиците" записаха 7 грешки, от които дойдоха 15 точки за „ястребите".

Клипърс все пак имаха шанс на достигнат поне до продължения. Те изиграха много силна защита при 96:100 и останали 38 секунди до края. Със сирената обаче Джо Джонсън стреля от повече от 10 метра диагонално на коша и закова тройка, която реши всичко в полза на Атланта.

Той завърши с 28 точки за 30 минути, а Джош Смит добави 18 точки и 10 борби. За гостите Блейк Грифин отбеляза 36, докато Крис Пол се отчете с две по-малко, но това не бе достатъчно на „ножиците" за победата.

Така „ястребите" са с едни гърди пред Бостън в класирането на Изток, където двата отбора най-вероятно ще се изправят един срещу друг в първия кръг. В момента те спорят за домакинско предимство.

Л.А. Клипърс пък направиха страхотен подарък на своя градски съперник Лейкърс. Загубата донесе поредна титла за „езерняците" в Пасифика, а освен им гарантира третата позиция в Западната конференция. Така Коби Брайънт и компания не са задължени да победят в последния си мач срещу „кралете" от Сакраменто като гост. „Ножиците" трябва да търсят задължителна победа в последния си мач срещу Ню Йорк Никс в „Медисън Скуеър Гардън" тази вечер, ако искат да запазят домакинското си предимство пред Мемфис Гризлис, които са със съшия коефициент като Грифин, Пол и компания (40-25).