Юношите с тежка загуба на старта на Евро 2014

Юношеският национален отбор на България до 19 години започна с тежка загуба участието си на Евро 2014 в Унгария.

Днес момчетата на Александър Димитров загубиха с 0:3 от Германия на ст. "ЕТО Парк" в Дьор, като по този начин "лъвчетата" остават на последното четвърто място в група B след изиграването на първите срещи. В другия мач от групата отборите на Сърбия и Украйна завършиха наравно.

В следващия си двубой България се изправя срещу селекцията на Украйна, като "лъвчетата" все още могат да преследват голямата си цел, а именно - класиране на Световното първенство.

Дейви Зелке отбеляза две попадения за Бундестима, докато веднъж се разписа и Шихре. Младите футболисти на България също имаха своите шансове, но Кирил Десподов, Радослав Цонев и Георги Минчев нямаха достатъчно късмет, за да отбележат.

Селекционерът Александър Димитров започна със следния стартов състав: Любенов, Гълъбов, Василев, Велков, Петров, Хубчев, Цонев, Колев, Витанов, Вутов и Десподов, докато след почивката в игра се появиха Мики Орачев, Георги Минчев и Димитър Велковски.

Двубоят в Дьор стартира кошмарно за българските момчета, които допуснаха попадение още в първата минута на мача. Бенджамин Трюмнер получи подаване зад българската защита и центрира в наказателното поле на България, където за съжаление Пламен Гълъбов се подхлъзна в критичен момент. Това позволи на централния нападател на Маншафта Дейви Зелке да засече кълбото с десния крак, матирайки българския страж Александър Любенов - 0:1.

В 8' българската отбрана отново бе поставена под изпитание, тъй като Маншафта разигра нова опасна атака пред вратата на Любенов. Двама германски футболисти за малко не матираха цялата защита на "лъвчетата", но в последния момент Преслав Петров притича и успя да избие топката. Тя можеше и да влезе във вратата на България, но Любенов внимаваше и изби в корнер.

4103491

В 15' "лъвчетата" разиграха най-добрата си атака от началото на мача, а двойно подаване между Кирил Десподов и Радослав Цонев напълно матира немската отбрана. Младият нападател на Литекс се озова зад защитата на Германия, но опитът му за нещо средно между удар и подаване се оказа твърде разочароващ. В 21' България отправи и първия си точен удар в очертанията на германската врата. Никола Колев изстреля истинска бомба по посока рамката, но Шницлер успя със сериозни усилия да избие.

За съжаление в 28' Бундестима успя и да удвои своята преднина. Германия изпълни корнер пред вратата на България, а капитанът Щарк бе изпуснат от отбраната на "трикольорите". "Четворката" на Маншафта" отклони топката към непокрития Зихре, който от своя страна я насочи към мрежата - 0:2. Малко след това "лъвчетата" извадиха и късмет, защото мощният изстрел на Дудзияк премина на сантиметри от гредата.

На почивката българският селекционер Александър Димитров извърши две промени в своя състав, опитвайки се да промени облика на отбора. Мики Орачев и Георги Минчев се появиха в игра, докато местата си отстъпиха Преслав Петров и Христофор Хубчев.

В 55' българският отбор отново напомни, че може и да атакува опасно. Антонио Вутов проби добре в половината на Германия и стреля с левия крак, но изпращайки топката право в обятията на Шницлер. Само минута по-късно обаче Бундестима отбеляза и трето попадение във вратата на Любенов. Българската защита отново не бе построена добре, а "деветката" на Германия Дейви Зелке отбеляза втория си гол в срещата, чуквайки кълбото с десния крак - 0:3.

В 64' се стигна и до най-добрия шанс в полза на България до момента. Кирил Десподов бе изпуснат от германската отбрана, но нападателят бе изпреварен от вратаря Шницлер. В последствие топката се озова в краката на Георги Минчев, но талантът на Литекс стреля право в тялото на немския страж, опитвайки се да осъществи добавка. Малко след това Вутов хитро остави топката на Радо Цонев, но халфът на Левски стреля на сантиметри от страничната греда. В 69' отново Цонев излезе на стрелкова позиция, но този път опитът му да завърши бе далеч по-неуспешен.

Постепенно мачът навлезе в своите заключителни минути, а българският отбор опита да отбележи поне почетен гол в мрежата на Маншафта. Това за малко не се случи в 79', когато Кирил Десподов сътвори един от най-красивите моменти от страна на "лъвчетата". Нападателят на Литекс завъртя чудесно топката с фалцово изпълнение, но за съжаление сантиметри го разделиха от целта. В заключителните минути отново Десподов можеше да реализира, но малко раздели тарана при остро центриране в малкото наказателно поле.