Юноша изригна в Правец с национален рекорд на 100 метра

Денис Димитров е новият шампион на България при юношите в дисциплината 100 метра на Държавното първенство в Правец.

Забележителното в случая е, че той постигна това с великолепен резултат - 10.16 секунди при вятър 1.5 м/секунда, с което постави национален рекорд за юноши.

Предишното най-добро постижение в тази възрастова група бе на Петър Петров - 10.33 секунди - от 1977-ма година.

Така втори национален рекорд пада на първенството в Правец, след като при младежите в дисциплината 3000 метра стийпълчейз Митко Ценов спря хронометрите на невижданите досега у нас 8:27.05 минути.

Денис Димитров има с какво да се гордее след великолепния си спринт - той покри норматив Б за Световното първенство в Москва и също така излезе начело в европейската ранглиста за сезона.

Във вечната ранглиста у нас пък Димитров излезе на трето място, след като рекордът на Петър Петров е 10.13 секунди.

Втори в изключително силното бягане в Правец стана Кирил Кирилов с 10.34 сек, а трети е Петър Кременски с 10.35 сек.

„Не очаквах да бягам толкова добре", каза Денис пред bgathletic.com, но неговият треньор Груди Грудев заяви, че е очаквал постижение в рамките на 10.16 сек.

„Няма да бягам 200 м утре, защото искам да се запазя за Купа Европа и за европейското първенство за юноши", сподели още Димитров, който веднага след финала беше в прегръдките на най-близките си хора.

Телефонните обаждания също заваляха с поздрави за страхотното бягане на Димитров. Роденият в Монтана атлет се превърна в основен фаворит за европейската титла на 100 м за юноши за първенството в Риети през юли.

Мартин Арнаудов (КЛАСА) пък защити титлата си на 110 мeтра с препятствия. Арнаудов спечели убедително златното с 13.91 секунди на финала.

Преди това в сериите той дори беше още по-бърз с 13.87 секунди. Втори завърши Милен Вълканов с 14.63 секунди, а трети остана Велко Николов с 14.93 секунди.

На 100 метра с препятствия при жените победителка стана Кристина Дамянова с резултат от 14.15 секунди на финала. Среброто заслужи Елена Митева с 14.36 секунди, а миналогодишната шампионка Катя Иванова взе бронза с 14.55 секунди.