Юнайтед пропусна всичко пред Куртоа и Челси е носител на ФА Къп!

снимка: twitter.com

Челси е новият носител на Купата на ФА! "Сините" от Лондон надвиха с минималното 1:0 Манчестър Юнайтед на финала на "Уембли" и по този начин триумфираха с 8-ата си Купа. "Червените дяволи" могат да съжаляват, тъй като атакуваха цял мач, но не успяха да изравнят. Футболистите на Жозе Моуриньо пропуснаха да вземат своята 13-а ФА Къп и да изравнят рекорда на Арсенал.

Единственото попадение за "сините" вкара Еден Азар, който се разписа от дузпа в 21-ата минута. Това се оказа достатъчно, а здравата защита на Челси до края на срещата им спечели Купата.

Още преди да са изминали 10 минути Челси можеше да открие резултата. Еден Азар напредна по левия фланг, мина покрай Фил Джоунс и стреля в близкия ъгъл, но Давид де Хеа изби коварния удар на белгиеца.

В 21-ата минута обаче Азар каза своята дума. Той овладя топката перфектно на скорост и изпревари Джоунс. Английският бранител на Юнайтед изостана и влезе в краката на крилото, без да играе с топката. Майкъл Оливър не се поколеба да отсъди дузпа, а Азар застана зад топката и я вкара хладнокръвно за 1:0.

След попадението си лондончани се прибраха дълбоко в своята половина, а Юнайтед натисна съперника до края на полувремето. „Червените дяволи“ опитаха няколко удара чрез Погба и Алексис Санчес, но те излязоха в аут.

Точно в края на първата част Фил Джоунс можеше да се реваншира за дузпата, но ударът му с глава излезе в аут. Маркъс Рашфорд пък пропусна да отбележи от чиста позиция в пеналта след многоходова комбинация на „дяволите“.

След почивката Юнайтед продължи натиска към съперниковата врата и първото опасно положение дойде от пряк свободен удар на Маркъс Рашфорд в 53-ата минута. Нападателят стреля опасно, но Куртоа изби. Три минути по-късно Рашфорд пак тества белгийския страж на Челси с удар извън наказателното поле, но Куртоа пак имаше отговор с добро спасяване.

В 62-ата минута системата VAR влезе в действие, за да отмени гол от засада на Юнайтед. Джоунс стреля с глава, Куртоа спаси, а Алексис вкара топката във вратата. Повторенията обаче показаха, че чилиецът е в нечисто положение.

В 70-ата интригата можеше да бъде убита окончателно от „сините“. При една опасна контраатака топката стигна от Канте до Маркос Алонсо. Испанецът се забави, когато излезе очи в очи с Де Хеа и вратарят спаси острия му удар. След това Ашли Йънг игра с ръка в пеналта и Челси имаше претенции за дузпа. Топката обаче бе отбита в ръката на англичанина от твърде близка дистанция и Майкъл Оливър не понечи да отсъди 11-метров наказателен удар за втори път в мача.

Две минути по-късно Рашфорд бе още по-близо до отбелязване на попадение. Той бе изведен от Джеси Лингард на чиста позиция. Рашфорд опита да прехвърли Куртоа, но вратарят изби. В 80-ата пък Неманя Матич тества Куртоа отдалеч, но белгиецът се намеси за пореден път, запазвайки вратата си суха.

В 82-ата минута Пол Погба направи непростим пропуск. Марсиал го намери с центриране от корнер, а френският халф на Юнайтед остана непокрит в наказателното поле. Той стреля с глава от близка дистанция, но топката излезе в аут.

В добавеното от съдията продължение Неманя Матич получи добра възможност да изравни с глава след центриране на Антонио Валенсия. Сърбинът обаче не насочи топката в очертанията на вратата. Това се оказа всичко в срещата и футболистите на Жозе Моуриньо могат само да съжаляват, че не стигнаха до изравнителното попадение и връчиха Купата в ръцете на Челси.