Всички полуфинали на Холандия преди Световно първенство 2014

Отборът на Холандия излиза днес в своя трети полуфинал от Световно първенство.

След като ви представихме трите полуфинала на Аржентина сега идва ред на Холандия.

Преди това обаче трябва да отбележим, че в три от световните първенства не се играят полуфинали защото има групова фаза или финална група. Става въпрос за Мондиал 1950, Мондиал 1974 и Мондиал 1978.

Именно 1974 и 1978-ма година Холандия пък достига до първите си два финала на Световно първенство. Така излиза, че Холандия има два полуфинала до момента (1998 и 2010), но пък е с три финала на най-големия футболен форум.

На Мондиал 1974 отборът на Холандия е абсолютният фаворит. Тогава „лалетата“ стартират в група с България, за да отидат до втората групова фаза с Бразилия, ГДР и Аржентина. Естествено Холандия достига до финала след три победи и голова разлика 8-0.

На Мондиал 1978 Холандия е без голямата си звезда Йохан Кройф, който отказва да се състезава за националния тим. Форматът на турнира е същия, като Холандия излиза трудно от първата група и след това продължава с трудностите към финала след победа над Италия в последната среща.

Полуфинал 1: Мондиал 1998: 7 юли

Бразилия – Холандия 1:1 (4-2 след дузпи)

голмайстори: Роналдо 46', Клуйверт 87

Световният шампион тогава Бразилия излиза в най-трудното си предизвикателство до момента. Големият Роналдо открива резултата в 46-та минута след като се изплъзва на оранжевата защита и матира вратаря Ван дер Саар. Холандия упражнява натиск втората част и особено в края на двубоя, когато Патрик Клуйверт с глава изравнява за 1:1 и двубоят стига до дузпи, където фаталните пропуски са дело на Филип Коку и Роналд де Бур.

Полуфинал 2: Мондиал 2010 – 6 юли

Уругвай – Холандия 2:3

голмайстори: Форлан 41', М. Перейра 90'; Ван Бронкхорст 18', Снайдер 70', Робен 73'

Холандия и Уругвай са два от най-стойностните отбори на Мондиал 2010. „Лалетата“ набират скорост по време на турнира и излизат пределно мобилизирани. Джовани ван Бронкхорст отбеляза един от най-красивите голове в тази фаза на турнира с унищожителен удар отдалеч.

Звездата на Уругвай и най-добър играч на Мондиала Диего Форлан изравнява също с много красив гол. Играта на Холандия е по-добра и през второто полувреме „оранжевите“ наказват своя съперник с два бързи гола през 70' и 73-та минута. Уесли Снайдер е точен след многоходова атака, а след това Робен с глава дава солидна преднина на своите. В края на мача Макси Перейра е точен с хубав диагонален изстрел след заучено положение.