Волейболът затяга допинг контрола

снимка: БГНЕС

 

Волейболната федерация ще уеднакви своите допинг правила с тези на МОК и УАДА най-късно до месец. Президентът на централата инж. Данчо Лазаров е категоричен, че засиленият допинг контрол ще стане обичайна практика в националния отбор и в първенството на Супелигата.

 

Световната антидопингова агенция (УАДА) обърна специално внимание на редица международни федерации, които не изпълняват указанията за извършване на предолимпийски извънсъстезателен контрол. Волейболът е в групата на посочените. Ако до 6 месеца засегнатите централи в България, Турция, Литва, Израел, Корея, Боливия, Перу и Сан Марино не приведат правилата си в съответствие с УАДА, те ще бъдат изключени от олимпийското движение.

 

"Критиките от страна на УАДА са един вид подръпване на ухото, но в никакъв случай не може да се говори за изваждането, на който и да национален отбор от олимпийския календар", коментира Лазаров.

 

"Става въпрос за допълване на някои от нормативите на международните федерации, касаещи антидопинговия контрол. Още следващия месец сме готови да въведем регулярен допинг контрол в правилата на БФВолейбол".

 

Правилникът на Международната волейболна федерация (ФИВБ) е още по-строг от този на МОК. В него обаче няма изискване за извършване на проверки между отделните състезания. Там е казано, че проверка може да бъде извършена по всяко време и на всяко място, но практиката не е такава. Според изисквания на УАДА извънсъстезателният допинг контрол трябва да стане нещо обичайно.