Волей ШЛ: Нефтохимик допусна болезнен обрат срещу сърби в Бургас

Тимът на Нефтохимик 2010 претърпя драматично поражение в първия си двубой от втори кръг на Шампионската лига от Войводина (Нови Сад) с 2:3 (25:21, 25:22, 20:25, 19:25, 11:15) в среща, изиграна в зала "Младост" в Бургас снощи.

Българският шампион тръгна силно в първата част, оформяйки преднина. Войводина опита да стопи разликата, но не успя. Серия от добри изяви на Николай Къртев и съотборниците му увеличи още повече разликата. След това сръбският първенец успя да пробие посрещането на Нефтохимик и да скъси дистанцията, но волейболистите на Найден Найденов успяха да излязат от ситуацията. Ас на Савелий Поздняков за 22:15 буквално взриви залата и изправи зрителите на крака. В ключовите моменти играчите на Душко Николич намалиха част от преднината, но предимството на бургазлии бе очевидно и те спечелиха гейма със стабилна преднина. Нефтохимик доминираше над опонента на начален удар с реализирани 5 точки.

Двата тима стартираха равностойно във втората част, след което гостите излязоха напред с три точки. Кубинецът Ласаро Фундора бе в основата на посрещането на Войводина и да затрудни шампионите. Постепенно българският тим се доближи до съперника, но нападението на Войводина отново попречи на плановете. При 18:18 бургазлии буквално дишаха във врата на сърбите, те обаче поведоха. Серия от блокади на Дмитрий Яковлев върнаха усмивките по лицата за 22;21, на терена атмосферата се промени. Това оказа влияние и върху играта. Сервисът на Николай Къртев довърши започнатото и в крайна сметка Нефтохимик се пребори и увеличи актива си.

Третият гейм започна добре за гостуващия тим, като отново оформи разлика от три точки. Състезателите на Найден Найденов се мобилизираха и изравниха за 8:8. Това обаче нахъса сръбският първенец, който отново съумя да се откъсне. Българите се доближиха на няколко пъти, оставайки на точка-две, но Войводина оставаше стабилна въпреки всичко и намали пасива си на 1:2 гейма.

В решителната четвърта част играта бе доста оспорвана отначало. След това сърбите намериха играта си и продължиха възходящата линия от предишния гейм, като имаха предимство в повечето елементи. Найден Найденов предприе смяна - Стоян Самунев замени Илия Петков в центъра. Разликата между двата тима се запази. При 17:23 Вук Тодорович застана на мястото на Стефан Симич и записа директна точка от сервис. Войводина подобри посрещането и атаката си и това бе ключово за спечелване на гейма. Така срещата влезе в тайбрек.

Там българският шампион започна равностойно с опонента, но впоследствие отново не успя да запази ритъма и позволи на волейболистите на Душко Николич да поведат. Димо Димов замени Илия Петков на сервис. Смяната обаче не даде резултат. Сръбските първенци продължиха с бомбените атаки и в крайна сметка извоюваха успеха след 3:2 гейма.

Най-резултатен бе Дмитрий Яковлев с 18 точки (1 ас, 4 блокади), 14 добави Савелий Поздняков (3 аса, 4 блокади). За Войводина Дмитро Виетский и Давид Мехич записаха по 16 точки.

Реваншът между двата тима е на 31 октомври (сряда) от 20:30 ч. б.в.  в Нови Сад. Бургазлии трябва да спечелят двубоя с 3:0 или 3:1 гейма, за да продължат в следващата фаза. При нова загуба, момчетата на Найден Найденов ще продължат във втория по сила евротурнир - Купата на ЦЕВ.