Волей шампионките от Марица биха италианки след 136 минути драма пред 3000 души

Марица (Пловдив) не успя да преодолее силния италиански тим на Унет Ямамай (Бусто Арсицио) и отпадна от по-нататъшно участие в европейския клубен турнир за Купата на ЦЕВ. Все пак, от гледна точка на това, че пловдивският клуб успя отново да привлече българската публика масово да се стече на женски волейболен мач, днешното събитие в зала Колодрума може да се отчете като голям успех. Пред над 3000 ентусиазирани зрители по трибуните, шампионките на България все пак надвиха силния си противник с 3:2 гейма след 136 минути борба.

В първия гейм гостенките надиграха своите домакини по всички параграфи, с изключение на посрещането. Те поведоха с голяма разлика и Брайелин Мартинес с диагонална атака затвори частта при убедителното 25:16.

Вдъхновена от шумната подкрепа на феновете, Марица започна много силно във втория гейм и успя да натрупа предимство от 5 точки до 13:8. След взето прекъсване, Ямамай отговори с пет поредни при сервиси на Валентина Диуф и изравни. Последва уникална точка за пловдивчанки, отбелязана на името на Силвана Чаушева, след като топката рикошира от главата и и се приземи в полето на италианките. След люта битка за всяка точка Марица стигна до два поредни геймбола при 24:22, но две поредни блокади за Ямамай възстановиха равенството. С блокаут и ас на Чаушева за следващите две точки Жълто-сините взеха гейма с 26:24.

Италианките дръпнаха с 5-6 точки аванс през първата половина на третия гейм, но маричанки успяха да го стопят до една точка, благодарение и на няколко силни прояви на блокада и въпреки увеличения брой непредизвикани грешки. В края на частта Марица успя да спаси пъвите два геймбола за Ямамай, но при третия Пеперудите спечелиха с 25:23 и си осигуриха класирането за осминафиналите.

В следващите два гейма и двамата треньори направиха смени в състава си, за да дадат почивка на някои от по-опитните си волейболистки. Тези, които бяха на терена, включително най-високите в мача – Валентина Диуф и Брайелин Мартинес, обаче дадоха всичко от себе си да поддържат тонуса в залата. Много оспорваният четвърти гейм завърши с ас на Кристина Чешляр за 25:23. И двата тима показаха, че силно желаят победата, и борбата продължи и в тайбрека. Марица поддържаше превес през петия гейм и първа стигна до мачбол. Едва на третия такъв, успешна атака на Нася Димитрова сложи точка на спора при 17:15 и взриви залата.

Топреализатор на мача стана Валентина Диуф с 30 точки за Ямамай, следвана от съотборничката си Брайелин Мартинес с 20. Най-резултатна за победителките беше Силвана Чаушева с 19 точки. Нася Димитрова добави 14, а Габриела Цветанова – 13.

Осминафинален противник на Ямамай ще бъде отборът на Минчанка (Минск) от Беларус, а за Марица тази историческа кампания в евротурнирите приключва тук под аплодисментите на публиката.