Вияш Боаш и Челси започнаха с равенство срещу коравия Стоук

снимка: Guliver/Getty Images

Дебютът на Андре Вияш Боаш начело на Челси в Премиършип не премина по очаквания триумфален начин на „Британия Стейдиъм" срещу Стоук, след като „грънчарите" се оказаха прекалено корав опонент за кандидат-шампиона от Лондон. За 90 минути двата отбора не само не си отбелязаха гол, а и не впечатлиха особено зрителите по трибуните, най-вече заради крайно прагматичната игра на домакините. „Сините" пък единствено през второто полувреме с няколко далечни удара пробваха да преодолеят иначе блестящия страж на „бяло-червените" Асмир Бегович, а в безсилието си пред гола Франк Лампард и Фернандо Торес пробваха да прилъжат рефера Марк Хелси да отсъди дузпа, но без успех.

В крайна сметка логиката възтържествува и самоотвержената игра на Стоук бе възнаградена с равенство, а липсата на въображение у нападателите на Челси се отрази негативно на акциите им към противниковото наказателно поле и те удариха на камък. Така след равенствата вчера на Ливърпул и Арсенал, „сините" от Лондон също започват новата кампания в Премиършип само с 0:0 срещу Стоук Сити.

През първото полувреме определено Челси изглеждаше крайно неубедително и се мъчеше да стига до наказателното поле на противника, докато играчите на Стоук далеч повече поставяха под напрежение именития си съперник. Единственото по-опасно положение за „сините" на „Британия Стейдиъм" до почивката беше прострелното центриране на Жозе Босингва, което беше отразено отлично от вратаря на домакините Асмир Бегович.

Бранителите на „грънчарите" се занимаваха най-вече с опеката на Фернандо Торес, който единствен се опитваше да раздвижва предната линия на кандидат-шампиона, но усилията му бяха крайно недостатъчни за постигане на положителен резултат. Стоук организираше нелоши акции по дясното крило и на няколко пъти Петър Чех трябваше да избива острите сервирани топки от фланга.

След почивката само за 10 минути зрителите по трибуните станаха свидетели на повече емоционални моменти, отколкото за цялата първа част - гостите от Лондон имаха претенции на два пъти за неотсъдена дузпа, като в първия случай Торес можеше отблизо да накаже Бегович, но не успя да играе с топката и се сгромоляса на тревата. Реферът правилно подмина ситуацията, а само 120 секунди по-късно Лампард овладя в пеналтерията на Стоук, но бе повален с шпагат от Уилсън. Съдията обаче пак не сметна за нужно да посочва бялата точка и си навлече гнева на играчите на Челси.

Междувременно в 55-ата минута Джон Оби-Микел със страхотно воле от 25 метра накара стража на домакините да демонстрира класата си, като това бе най-чистото положение за възпитаниците на Андре Вияш Боаш до този момент в срещата. След това „сините" продължиха да разчитат предимно на далечни изстрели, защото не можеха да се справят със съпротивата на бранителите на Стоук, но така и не стигаха до желания гол.

В 66-ата минута Никола Анелка се появи в игра за Челси вместо Малуда и малко по-късно с красив прехвърлящ удар пробва да преодолее Бегович, но вратарят на „грънчарите" отново бе блестящ и спаси отбора си. Малко по-късно и Калу с глава можеше да се разпише, но не затрудни особено противниковия голкипър. Все пак, натискът на гостите започваше да се усилва с приближаване към края на двубоя и това провокира Вияш Боаш да пусне в игра голмайстора си Дидие Дрогба.

Единственият принос на котд'ивоареца бяха двата му далечни удара от фаул, които не представляваха опасност за Бегович и дори шестминутното продължение не помогна на гостите от столицата да стигнат до така желания гол. В крайна сметка заслужено двата тима си поделиха по една точка за втора поредна година.