снимка: Guliver/Getty Images

Отборите на Валенсия и Барселона завършиха наравно 1:1 в дербито на 22-ия кръг на испанската Примера Дивисион.

Евер Банега даде аванс на домакините през първото полувреме, но минути по-късно Лионел Меси възстанови равенството след точно изпълнена дузпа. Точката за каталунците бе спасена от техния вратар Виктор Валдес, който минута преди края осъществи феноменално спасяване срещу капитана на домакините Роберто Солдадо.

Така Барселона събра актив от 59 точки на сметката си, продължавайки да бъде убедителен лидер във временното класиране. Вторият Атлетико Мадрид е с 47, но столичани са и с мач по-малко. Тази вечер "дюшекчиите" домакинстват на Реал Бетис. Валенсия пък се изравни по точки с Райо Вайекано - по 34, намирайки се на 2 пункта от зона Шампионска лига.

Тито Виланова отново не бе на пейката на Барселона, като каталунците бяха водени от неговия асистент Жорди Роура. В състава на "лос кулес" имаше само една промяна спрямо дербито с Реал Мадрид в сряда, като капитанът Карлес Пуйол отстъпи мястото си на Хавиер Масчерано. Жерар Пике, Жорди Алба и Дани Алвеш допълниха защитата, докато Серхио Бускетс, Шави и Сеск Фабрегас стартираха в средата на терена. Андрес Иниеста и Педро действаха по фланговете, докато Лионел Меси зае обичайната си позиция на върха на атаката.

Капитанът на Валенсия Роберто Солдадо се завърна в игра след лечение на контузия, като малко зад него действаше Евер Банега. Хуан Бернат и Андрес Гуардадо застанаха на двата фланга, а Тино Коста и Виктор Руис уплътниха средната линия на "лос че".

Дербито на "Местая" започна с няколко остри атаки на каталунците, преди футболистите на Ернесто Валверде да се окопитят. Постепенно "прилепите" станаха по-агресивни, опитвайки се максимално да пресират футболистите на Барселона. От своя страна, играчите в синьо-червени фланелки бяха далеч от най-добрите си продукции, като рядко "лос кулес" стигаха до чисти шансове пред Висенте Гуайта.

В 7' Гуайта за малко не сбърка фатално, позволявайки на Шави да го атакува отблизо. В 8' Гуардадо стреля, но неточно. В 22' опасен удар отправи и Тино Коста, но отново извън очертанията. В 33' обаче прошка нямаше, когато активната игра на домакините бе възнаградена с попадение. Роберто Солдадо центрира в наказателното поле на Барселона, където Жерар Пике успя да играе с топката. Тя обаче попадна право в краката на Евер Банега, който със силен изстрел по земя прониза Виктор Валдес - 1:0.

Отговорът на каталунците дойде сравнително бързо, като пет минути по-късно бе отсъдена дузпа в полза на Барселона. Жоао Перейра фаулира Педро в наказателното поле на Валенсия, а Лионел Меси със силен изстрел препарира Висенте Гуайта - 1:1. Малко преди почивката Андрес Гуардадо можеше отново да изведе "лос че" напред, но Валдес спаси.

Втората част започна на бързи обороти, като отново пред домакините се откри възможност за втори гол. В 51' Гуардадо центрира в пеналтерията на Барселона, а ударът с глава на Солдадо мина на сантиметри от гредата. Гостите обаче отново бяха готови с отговор. В 55' Лео Меси пусна изумителен пас зад защитата към Сеск Фабрегас, който обаче стреля във външната страна на мрежата. Секунди по-късно Жорди Роура извърши и първа промяна, а Хавиер Масчерано отстъпи мястото си на Карлес Пуйол.

В 58' Валдес улови коварен удар на Коста, а две минути по-късно Солдадо стреля неточно от малък ъгъл. В следващата атака Меси се озова на добра позиция, но центрирането му не намери негов съотборник. В 66' отново Солдадо изскочи зад защитата, но и този път изстрелът на тарана не намери очертанията. Две минути по-късно Виктор Валдес трябваше да показва класа, отразявайки хубав удар на резервата Серхио Каналес.

В 72' "Местая" избухна в аплодисменти, защото в игра за Барселона се появи местният кумир Давид Вия. Ел Гуахе освежи атакуващата линия на каталунците, а мястото си на терена отстъпи Сеск Фабрегас. Пет минути по-късно именно Давид Вия се оказа в центъра на вниманието. Испанският национал получи подаване от Алвеш, но от напълно чиста позиция не успя да уцели вратата. Малко след това Меси стреля от пряк-свободен удар, но запращайки топката в стената.

Постепенно мачът навлезе в последните си десет минути. В 83' Педро тества концентрацията на Гуайта, но стражът на "прилепите" улови. В 89' домакините стигнаха до най-добрия си шанс за спечелване на мача, но Виктор Валдес се намеси феноменално. Капитанът на Валенсия Роберто Солдадо стреля силно от близко разстояние, но стражът на каталунците отчая нападателя с блестящо спасяване.

szólj hozzá: Valencia vs Barcelona 1st half goals (1:1)