снимка: Guliver/Getty Images

Европейският шампион Челси вече предусеща участие на финала на Лига Европа в Амстердам, след като тази вечер "сините" спечелиха драматично с 2:1 гостуването на Базел в първи 1/2-финал между двата тима.

Гостите откриха в самото начало чрез рикошет в главата на Виктор Моузес, но минути преди края Фабиан Шаер от Базел изравни чрез точно изпълнена дузпа. Това обаче не бе всичко в срещата, тъй като в добавеното време Давид Луис донесе успеха на британците.

Така Челси постигна отличен резултат преди реванша в Лондон, доближавайки се до участие във финала на надпреварата.

Двубоят бе наблюдаван на живо от тенис легендата Роджър Федерер, който е родом от Базел. Най-великият тенисист в историята обаче не успя да донесе късмет на своя любим тим, който загуби срещата.

Рафаел Бенитес остави Хуан Мата, Джон Оби Микел и Оскар на пейката, докато Франк Лампард се завърна сред титулярите. Любопитното бе, че бранителят Давид Луис също започна в средната линия, а в стартовите единадесет попаднаха още Виктор Моузес и Фернандо Торес. Еден Азар също представляваше сериозна опасност за отбраната на Базел.

Марко Щрелер отново оглави атаката на домакините, докато Валентин Щокер и Мохамед Сала действаха на двата фланга.

Още в 11' гостите от Челси можеха да открият резултата, но единствено отличната намеса на Ян Зомер спаси швейцарците от гол. Франк Лампард засече отлично центриране на Аспиликуета и стреля, но стражът отрази.

Минута по-късно обаче Зомер бе безпомощен, а „сините" излязоха напред в резултата. Франк Лампард центрира от корнер, а след отиграване на Иванович, топката се отклони във Виктор Моузес и влетя в мрежата - 0:1.

До почивката и двата тима имаха някои шансове за попадения, но до такова не се стигна. В 36' изстрел на Рамиреш бе спасен от Зомер, а минута преди края Еден Азар бе неточен от добра позиция.

Втората част стартира вихрено за домакините, които удариха греда. Щокер се справи с Давид Луис и Лампард, но изстрелът му срещна една от гредите зад чешкия вратар. Гостите отговориха минутки по-късно, когато гредата помогна и на Базел. Този път Фернандо Торес бе близо до попадение, но испанецът нямаше късмет.

В 58' Щрелер също пропусна за Базел, а в 67' вратата на Челси отново оцеля след меле пред Петър Чех. В 74' Диас се измъкна от Лампард и също опита удар, но над напречната греда.

Постепенно обаче се стигна до 87', когато в полза на домакините бе отсъдена дузпа. Зад топката застана Фабиан Шаер, който матира Петър Чех и вкара за 1:1.

Минута по-късно резервата Оскар можеше да донесе успех на Челси, но бразилецът стреля неточно от чиста позиция. В добавеното време "сините" отново бяха близо до успеха, но този път удар на Джон Тери бе изчистен от голлинията. Отбраната на Базел все пак рухна в 94', когато Давид Луис разплака трибуните. Бразилецът изпълни точно пряк-свободен удар и до голяма степен реши почти всичко в сблъсъка.