Вашингтон Кепитъл спечели с 5:3 решителния сблъсък с Уинипег Джетс и спечели титлата в своята Югоизточна дивизия, като по този начин си бетонира 3-тото място в Източната конференция и ще играе в плейофите.

Подобно постижение изглеждаше невъзможно през януари и февруари, тъй като столичани имаха само 2 победи в първите 13 срещи от началото на сезона, а на 21-ви март се намираха на 14-та позиция в конференцията.

Постепенно обаче Кепитълс се възродиха през март месец, вдъхновени от голямата си звезда Александър Овечкин.

Руското дясно крило се разписа на празна врата в заключителните секунди на дербито с Уинипег, за да маркира крайното 5:3 и вече е убедителен лидер в Лигата сред реализаторите с 31 гола.

Вашингтон печели дивизията си за 5-ти път в последните 6 сезона и за 7-ми общо, като в този случай драмата беше почти толкова голяма, колкото през знаменитата 2008-ма година, когато Кепитълс откраднаха лидерството от Каролина в последния кръг на редовния сезон.

Матю Хендрикс откри резултата в 3-ата минута на първата част, а 15 по-късно Джейсън Шимера покачи на 2:0 след страхотен пас зад вратата на Матьо Перео.

Ивендър Кейн намали на 2:1 от положение пауър-плей 16 секунди след старта на втората третина, а Блейк Уийлър изравни 6 преди края - 2:2.

Нападателната мощ на Вашингтон обаче се мобилизира и за по-малко от 3 минути възстанови преднината си от 2 гола чрез точни удари на Никлас Бакстрьом и Перео.

Ник Антропов с блестящ удар отново върна интригата 12 минути след началото на последната част, но Овечкин сложи точка на спора на празна врата и взриви 18 506 души във „Верайзън Сентър".

Вашингтон е твърдо на трето място в Източната конференция с 54 точки и 2 мача до края на редовния сезон, докато Уинипег има да изиграе само още един и е 9-ти с 51 пункта.

Победата на Кепитълс над основния им преследвач в дивизията зарадва цял Ню Йорк, защото Айлендърс се възползваха от грешката на Джетс и си осигуриха място в плейофите. Тимът отстъпи след дузпи с 3:4 на Каролина Хъръкейнс, но събра 54 точки и остана 6-ти в конференцията - 3 повече от Уинипег, който има само още 1 мач от редовния сезон.

Ню Йорк Айлендърс не се бяха класирали за заключителната фаза на сезона от 2006-07 година и с това си постижение зарадваха феновете си. Младият и неопитен състав заслужи промоцията си с много силна втора част на сезона, като може да се нареди и по-напред в Конференцията, защото 5-ият Торонто има само 1 точка повече .

Само допреди месец плейофите изглеждаха мираж за Айлендърс, когато се намираха на 12-та позиция на Изток, но оттогава спечелиха точки в 14 от 15-те си двубоя. Водещият реализатор на Айлендърс Джон Таварес вкара 27-ия си гол за сезона и изравни на 3:3 1 минута преди сирената, а след това Неш и Скинър се разписаха от наказателните удари.

Ню Йорк Рейнджърс също имаха основание за задоволство след загубата на Уинипег във Вашингтон, но също не можаха да свършат своята част от работата. Рейнджърс отстъпиха с 2:3 като гости на непретенциозния Флорида Пентърс и остават 8-ми в Конференцията с 52 точки - колкото има и 7-ия Отава, който обаче е с мач по-малко (45 срещу 46).

Така Рейнджърс трябва да се надява Уинипег да загуби последния си мач от редовния сезон или просто да спечели поне 1 точка от оставащите си два двубоя. Ню Йорк има всички шансове да се бори с Отава за 7-ата позиция на Изток, но не и с представяне като това срещу Флорида.

Флайшман изведе Пентърс напред в 5-ата минута на втората част, а Тейлър Пят изравни в третата. Марсел Гок от пауър-плей направи 2:1 за домакините, а в 18:37 минута на празна врата Дрю Шор увеличи аванса на „пантерите" с 3:1. Крайното 3:2 фиксира Дерик Брасард половин минута преди сирената.

Лидерът в Североизточната дивизия Бостън Бруинс регистрира тежко поражение с 2:5 при визитата си на младия състав на Филаделфия Файърс. Основният му преследвач Монреал Канейдиънс обаче не можа да се възползва от грешката и също отстъпи като гост - 2:3 срещу Ню Джърси Девилс.

Бостън има 59 точки от 45 мача и е все още първи, докато Монреал има 5 загуби в 6 мача откакто си подпечата място в плейофите и е втори също с 59 пункта, но от 46 срещи.

На Запад също имаше достатъчно емоции, свързани с плейофите - Сан Хосе Шаркс спечели промоция след домакински обрат срещу Далас Старс и победа 3:2. Благодарение на този успех „акулите" имат вече 57 точки 2 мача преди края на редовния сезон, като толкова има и действащият шампион Лос Анджелис Кингс.

Шаркс ще играят плейофи за девети пореден път, като основните им реализатори отново не разочароваха във важен момент - Павелски с 16-ия си гол за сезона изравни на 2:2 6 минути преди края, а Кутуре (20-ти гол) направи 3:2 30 секунди по-късно.

Сент Луис Блус също си подпечатаха промоция след важна победа с 3:1 над Колорадо Аваланч, която ги бетонира на 6-тото място с 56 пункта 2 мача преди края. Те имат възможност да се класират и по-напред, защото само 1 точка ги дели от Шаркс и Кингс.

На Запад единствената неизвестна е кой от трите отбора, борещите се за последните две места, няма да успее да се класира за плейофите - Минесота е 7-ми с 53 точки, Кълъмбъс е 8-ми с 51, а Детройс с мач по-малко от тях е 9-ти с 50 пункта.