снимка: Guliver/Getty Images

Жозе Моуриньо се класира на полуфиналите в Шампионската лига за седми път в кариерата си, а Реал Мадрид продължи бляскавия си поход към бленуваната 10-та корона на Европа.

Звездният тим на Галатасарай обаче не само отпадна достойно от турнира, но и накара 9-кратния шампион на Стария континент да трепери за мястото си в следващата фаза, печелейки реванша с 3:2.

Още в 8-ата минута на врящия котел „Тюрк Телеком Арена" стана ясно, че екзалтираните фенове на домакините няма да станат свидетели на чудо.

Кристиано Роналдо откри резултата с 10-ия гол на сметката си в Шампионската лига, като продължава да бъде реализатор номер 1 в турнира. CR7 обаче се разписа от положение на засада, което остана извън полезрението на реферите.

Емануел Ебуе с фантастичен изстрел от 20-ина метра изравни резултата в 57-ата минута, а големите имена в тима на „Чим Бом" Уесли Снайдер и Дидие Дрогба реализираха също толкова впечатляващи попадения, за да дадат аванс на домакините - 3:1.

В 94-ата минута обаче Роналдо се разписа за втори път в мача и оформи крайното 3:2 за Чим Бом. Португалската суперзвезда задмина легендата на Милан Андрий Шевченко по брой попадения в най-силния турнир - 49, като следващият пред него е Тиери Анри с 50.

В крайна сметка Реал Мадрид си свърши работата в реванша срещу „Чим Бом" и се класира на полуфинал за 24-ти път в богатата си история с общ резултат 5:3. В 90-ата минута на срещата резервата Алваро Арбелоа си изкара червен картон и навреди най-вече на себе си, защото няма да може да участва в следващите двубои от Лигата.

Специалния отново предпочете да пренебрегне капитана Икер Касияс и да заложи на Диего Лопес като титулярен страж. Очаквано Лука Модрич зае мястото на наказания Шаби Алонсо, а въпреки някои опасения Пепе застана в центъра на отбраната вместо отсъстващия Серхио Рамос.

Любопитното в състава на „кралския клуб" бе, че за първи път в Шампионската лига личаха имената на повече от 8 (10) чужденци.

Основният претендент на Роналдо за голмайсторския приз в турнира - Бурак Йълмаз - нямаше възможност да надгради над 8-те си гола до момента, защото бе наказан за реванша.

Уесли Снайдер и Дидие Дрогба очаквано бяха сред титулярите. За действащия шампион от турнира това бе мач номер 89 в Европа, с което той изравни Сами Куфур на върха сред африканците с най-много двубои във всички състезания на УЕФА.

Още в 8-ата минута обаче стана ясно, че Дрогба може и да не получи шанс да излезе еднолично на върха по този показател. Сами Кедира овладя топката вдясно в наказателното поле и получи прекалено много време за обработка. Последва центриране успоредно на голлинията, а Роналдо от два метра разстреля вратаря Фернандо Муслера за 0:1.

Дори в реално време обаче се видя, че португалската суперзвезда е бил в положение на засада, която обаче не беше маркирана и CR7 вкара 10-ия си гол в Шампионската лига, излизайки още по-убедително на върха.

szólj hozzá: Galatasaray vs Real Madrid 0:1 Ronaldo

Също така Кристиано се разписва в 5-ти пореден мач от надпреварата, което е негов личен рекорд и само с попадение по-малко от най-доброто постижение в това отношение - Бурак Йълмаз и Маруан Шамак си делят първата позиция по този показател.

Реал Мадрид пък доказа, че не случайно е най-резултатният отбор в турнира с 22 попадения, последното от които на практика ги направи сигурни полуфиналисти.

Очаквано мачът навлезе в русло, от което домакините трудно можеха да се измъкнат, въпреки огромното си желание. Те организираха няколко опасни атака и опитаха да подложат „белия балет" на натиск, но вратарят Диего Лопес трябваше да се намесва решително чак в 36-ата минута.

Тогава Уесли Снайдер стреля по диагонала от 15-ина метра, но стражът на Реал без видимо затруднение улови топката.

Неговият колега на вратата на Галатасарай Фернандо Муслера пък вероятно направи спасяването на сезона, след като попречи на Анхел ди Мария да се разпише в 24-ата минута.

Роналдо с прекрасно отиграване с пета изведе аржентинеца сам срещу Муслера, но мощният изстрел на ди Мария не можа да преодолее вратаря, който със забележителен рефлекс изби в корнер.

Това бяха и най-интересните моменти в срещата от първото полувреме, в което темпото беше високо и отговаряше на нивото на Шампионската лига, но създадените положения бяха прекалено малко.

След почивката настроението в лагера на Галатасарай беше малко по-минорно, но ентусиазмът от играта се завърна в 57-ата минута. Тогава Роналдо направи шокиращ пропуск на два метра фронтално срещу вратата, пращайки топката встрани.

В ответната атака пък бившият халф на Арсенал Емануел Ебуе вкара фантастичен гол, когато топката попадна в обсега му на около 20 метра от целта и той не се поколеба да шутира мощно, не оставяйки шанс на Лопес - 1:1!

szólj hozzá: Galatasaray vs Real Madrid 1:1 Eboue

Уесли Снайдер можеше да осъществи пълен обрат 4 минути по-късно, но от 5-6 метра не можа да накаже чудовищна грешка в защитата на Реал.

Холандският плеймейкър обаче поправи грешката си в 70-ата минута, когато с великолепно първо докосване преодоля Рафаел Варан, след което с десния крак прати кълбото по прекрасен начин неспасяемо в мрежата на Лопес - 2:1!

szólj hozzá: Galatasaray vs Real Madrid 2.1 Sneijder

Само 120 секунди по-късно Дрогба вкара също толкова, ако не и по-красив гол на сметката на домакините. Той получи центриране от десния фланг и елегантно с пета докосна топката толкова, колкото да я насочи в далечния ъгъл за 3:1!

szólj hozzá: Galatasaray vs Real Madrid 3:1 Drogba

За съжаление на Чим Бом импулсът в играта им не стигна за сътворяване на невиждано чудо в Шампионската лига. Въпреки това домакините сбъднаха мечтите на своите фенове и нанесоха изразително поражение на „кралския клуб", с което напускат гордо турнира.

Едно от последните важни събития в мача бе червения картон на Арбелоа в 90-ата минута, с който проблемите в защитата на Моуриньо вероятно няма да спрат и на полуфиналите.

В 93-ата минута пък Роналдо окончателно сложи край на спора между двата тима и с 11-ия си гол в Шампионската лига фиксира крайното 3:2!

szólj hozzá: Galatasaray vs Real Madrid 3:2 HIGHLIGHTS