Поредното шоу на Юсейн Болт и щафетата на Ямайка на 4 по 100 метра закри по подобаващ начин Световното първенство по лека атлетика в Москва.

Атлетите от карибската държава станаха световни шампиони за трети пореден път, като спряха хронометрите на 37.36 секунди.

Това е по-слабо време от световния рекорд, който Ямайка записа на Олимпийските игри в Лондон, но тогава на трети пост беше Йохан Блейк от позицията си на световен шампион на 100 метра.

Сега съставът на страната беше леко променен - на първи пост бе бронзовият медалист на 100 метра от Москва Неста Картър, на втори - Кемар Бейли-Кол, а трети, вместо Блейк, бе Никел Ашмийд, който не предаде по най-добрия начин на Болт и за малко не го настъпи.

Въпреки че Ямайка беше суперфаворит във финала, той не беше лишен от емоции и интрига, като при получаването на палката на последен пост Юсейн Болт за малко не бе блъснат от Джъстин Гатлин.

САЩ отново останаха в сянката на ямайските спринтьори и пропуснаха шанса да направят състезанието още по-вълнуващо, защото ако Гатлин беше поел чисто щафетата и не бе излязъл от пътеката си, можеше да постави под някакво напрежение Болт.

Светкавицата вече има пълен комплект от три златни медала от Олимпийските игри в Пекин и Лондон, както и от световното първенство в Берлин и сега в Москва. В Дегу преди 2 години Болт спечели на 200 и 4 по 100 с щафетата на страната си, което прави общият брой на титлите му от големи първенства 14.

Само на Световни първенства Болт вече има 8 златни медала и по този показател се изравни във вечната класация с легендите Карл Люис, Майкъл Джонсън и още състезаващата се Алисън Филикс.

Минути преди финала при мъжете женската щафета на Ямайка взе реванш от САЩ за загубата на Олимпиадата в Лондон и също триумфира за трети път на Световно първенство.

Американците спряха хронометрите на 37.66 и изостанаха точно с 3 десети от секундата спрямо времето на Ямайка, което е най-добро в света за сезона.

Щафетата на Великобритания и Северна Ирландия завърши на трето място с резултат от 37.80 секунди, но в последствие "островитяните" бяха дисквалифицирани заради второто си предаване. Така с бронзовите медали се окичиха атлетите на Канада.

След Канада (37.92) финишираха германците с резултат 38.04, на 5-то място приключиха холандците (38.37), а на последните две позиции останаха Япония (38.39) и Тринидад и Тобаго (38.57).