Того постигна изключително ценен успех с 2:0 над Алжир и остана в борбата за второто място в Група D в турнира за Купата на африканските нации.

Краят на срещата обаче беше забавен с повече от 15 минути заради проблем с една от вратите, която се наклони по странен начин секунди преди приключването на редовното време. Причината за екстремната ситуация стана поведението на алжирския халф Адлен Гедюра, който сам се оплете в мрежата като завършек на плонж.

В крайна сметка след около четвърт час вратата беше изцяло разземена и поставена наново, за да могат отборите да завършат срещата.

Около 8 минути след рестартирането на двубоя четвъртият съдия изуми зрителите на стадион „Роял Бафокенг" в Рустенбург, вдигайки таблото с цели 13 минути продължение.

Така в 93-ата минута Дове Воме се възползва от извеждащ пас и майсторски прати топката под плонжа на излезлия извън наказателното поле вратар на Алжир, за да сложи точка на спора - 2:0.

Суперзвездата на Того Емануел Адебайор даде аванс на Того с точен изстрел в 32-ата минута и така националният му отбор прибави първи 3 точки в актива си за класирането в Група D.

Толкова има и съставът на Тунис, който по-рано днес претърпя тежко поражение с 0:3 от фаворита и лидер Кот д'Ивоар, оглавяващ таблицата с пълен актив от 6 пункта. За съжаление на националите на Алжир и бившият вратар на Славия и ЦСКА Райс М'боли, „пустинните лисици" отпадат от борбата за четвъртфиналите.

Победата с 2:0 на Того на практика изпрати Кот д'Ивоар в следващата фаза на турнира, защото головата разлика на „слоновете" е най-добра в сравнение с тази на конкурентите.

Адебайор и съотборниците му, както и целият треньорски щаб, приеха много емоционално последния съдийски сигнал, защото малцина от тях са си представяли, че отново ще участват в КАН.

Трагичните сцени в Ангола през 2010-та година белязаха цялата национална гарнитура на Того и един от вицекапитаните на тима - Серж Акапко - преди началото на мача заяви, че всяка победа ще бъде посвещавана на загиналите състезатели и членове на екипа отпреди 3 години.

Следващият 3-ти кръг ще противопостави Кот д'Ивоар срещу Алжир, като двубоят няма да има никакво значение и за двата  тима. Того се изправя срещу Тунис и дори равенство ще го класира на четвъртфиналите в турнира.

Algeria vs Togo 0:1 Adebayorby UCL2410