Рома и Лацио не се победиха и завършиха наравно 1:1 в поредното напрегнато и вълнуващо издание на Дербито на столицата в Италия.

Символичните гости имаха повече шансове до почивката и заслужено поведоха в резултата след страхотния удар от 25 метра на Ернанеш в 16-ата минута - 0:1. В 48-ата пък бразилецът пропусна да увеличи аванса на „орлите", като изпусна дузпа.

Капитанът на „вълците" Франческо Тоти обаче нямаше такива проблеми от бялата точка и възстанови равенството в 56-ата минута. 10 по-късно Джузепе Биава остави Лацио с човек по-малко на терена, но Рома не можа да се възползва от числения си аванс.

Ерик Ламела направи фрапиращ пропуск 10-ина минути преди края, когато отблизо с глава не можа да нацели празната врата.

Така Лацио изпреварва Интер за 5-тото място, след като вече има 51 точки, докато Рома остава зад „орлите" и „нерадзурите" с актив от 48. Фиорентина е 4-ти с 52, а Милан е на 3-та позиция с 58.

Символичните гости имаха основания да се чувстват фаворити, защото бяха спечелили последните 3 Дербита на столицата в Италия. „Орлите" знаеха, че евентуален 4-ти пореден успех над Рома щеше да изравни най-дългата им победна серия в историята срещу вечния враг.

Мирослав Клозе се завърна сред титулярите за Лацио след дълго отсъствие заради контузия. Той се появи в игра за 15 минути в миналия кръг, но днес направи официалното си завръщане именно в дербито.

Както обикновено, сблъсъкът между римляните и „орлите" беше изключително напрегнат, като и този път отборите демонстрираха повече страст, отколкото дисциплина и отново един играч беше изгонен.

В последните 10 дербита този емблематичен двубой е видял цели 15 червени картона. В последните 4 мача преди днешното пък Кристиан Ледесма неизменно биваше изгонен преждевременно, но днес удържаше страстите си.

Мачът се проведе на много високо темпо, въпреки че и двата тима не можеха да се похвалят с особен брой голови положения. Независимо от този факт дербито изобщо не беше лишено от забележителни прояви на майсторство.

В 16-ата минута „орлите" подхванаха контраатака след успешна защита на корнер и бързо изнасяне на топката. Ернанеш не се поколеба да стреля от около 25 метра и видя как кълбото профуча покрай плонжа на вратаря Маартен Стекеленбург и се оплете в мрежата зад горния ъгъл - 0:1.

Ернанеш вече има 3 попадения срещу Рома, и то те са реализирани в последните 4 Дербита на столицата. Единственият бразилец с повече голове срещу „вълците" в Серия А е бившия император на Интер Адриано (4), който в един кратък период от кариерата си се подвизаваше с екипа на Рома.

До края на първото полувреме отличната намеса на Стекеленбург при удар отблизо на Сенад Лулуч попречи на символичните гости да поведат по-убедително. Единствената заплаха за вратата на Федерико Маркети пък бе далечен изстрел на капитана Тоти, преминал в аут.

За съжаление на Лацио, втората част изобщо не се разви по техния вкус и вместо да подпечатат 4-тата си поредна победа над Рома, „орлите" допуснаха тотален обрат и предадоха инициатиавата на домакините.

Още в 48-ата минута гостите получиха правото да изпълнят дузпа - Лулич центрира в пеналтерията и Маркиньос по изключително глупав и ненужен начин удари топката с ръка, с което си изкара първи жълт картон.

Зад топката застана Ернанеш, но изпълни ужасно наказателния удар от 11-те метра, пращайки кълбото над вратата. Това бе 3-та пропусната дузпа от 7, които Лацио е изпълнявал срещу Рома през този век, докато „вълците" са реализирали всичките.

В 55-ата минута след продължителен натиск и импулс в играта на домакините те също получиха правото да изпълнят дузпа. Ернанеш повали Миралем Пянич в наказателното поле и реферът посочи бялата точка.

Капитанът на „вълците" Франческо Тоти не допусна изненада и хладнокръвно се разписа, за да изравни на 1:1. С това попадение Тоти не само вкара 6-та дузпа за Рома срещу Лацио през новия век, но и се изравни на върха при реализаторите в сблъсъка.

Тоти вече има 9 гола в Дербито на столицата и дели лидерската позиция с Дино да Коща и Марко Делвекио. По този начин капитанът на Рома маркира отлично 32-ия си дуел с градския опонент Лацио (10 победи и 11 загуби преди днес).

В 69-ата минута Джузепе Биава извърши нарушение срещу Маркиньо и реферът с право му показа жълт картон, който за него беше втори в мача. Така бранителят на Лацио спази традицията дербито на Рим да вижда изгонен футболист.

Очаквано финалните минути на двубоя преминаха под диктовката на символичните домакини, които бяха амбицирани да се възползват от численото си предимство.

Най-фрапантен бе пропускът на Ерик Ламела в 79-ата минута, когато той се озова на метър от празната врата и трябваше само да чукне топката с глава в мрежата, но някак си успя да я извади в аут.

Така в крайна сметка Лацио издържа на натиска на Рома и Дербито на столицата завърши без победител.

szólj hozzá: Roma vs Lazio 1:1 MATCH HIGHLIGHTS