Измина първият кръг от груповата фаза на Турнира за Купата на Африканските нации. Много емоции, драма и красиви изпълнения белязаха първите осем срещи от надпреварата.

Футболът обаче е игра на голове. За това най-важното бе, че след първия ден, в който зрителите не успяха да се насладят на попадение в срещите Ангола - Мароко и ЮАР - Кабо Верде. В останалите шест двубоя привържениците на футбола станаха свидетели на 13 попадения, някои от които определено заслужават да бъдат видени отново.

Sporta.bg ви представя селекция на петте най-впечатляващи попадения след първите четири дни на турнира в Южна Африка.

Джонатан Айте (Того) в двубоя Кот д'Ивоар - Того

За начало поставяме попадението на Джонатан Айте от състава на Того, който изравни резултата в мача срещу Кот д'Ивоар, след като по страхотен начин засече едно центриране от корнер.

За съжаление Емануел Адебайор и Компания загубиха срещата след победен гол на Жервиньо за „слоновете" две минути преди края на срещата.

Изпълнението на Айте в края на първата част обаче впечатлява с две неща. Първото е страхотното движение на съотборника на Айте, който пропусна топката и му освободи пространство за стрелба. Второто е премереният удар на футболиста на Брест, който не позволи на стража на Кот д'Ивоар Бубакар Бари дори да реагира.

Емануел Агиеманг-Баду (Гана) в двубоя Гана - ДР Конго

Емануел Агиеманг-Баду не само откри резултата за своя тим в 40-та минута на мача от група В срещу ДР Конго, но и бе автор на първото попадение в тазгодишното издание на Купата на Африка.

Безспорно атаката за този гол е най-добрият пример за отборна игра до този момент в надпреварата. Изпълнението на „черните" звезди е наслада за окото и не остави никакви шансове на защитата на „леопардите".

В крайна сметкa двубоят завърши при нещастното 2:2 за Гана, тъй като тимът бе повел с 22:0, но все пак голът на Баду е доказателство за това колко са силни ганайците в атака.

Емануел Еменике (Нигерия) в двубоя Нигерия - Буркина Фасо

Два страхотни паса изведоха Еменике на добра позиция срещу стража на Буркина Фасо и той откри головата си сметка в турнира в 23-та минута на срещата между двата тима.

Забележителното при това подаване е действието на съотборника на Еменике Браун Айде, който демонстрира впечатляващ контрол и докосване на топката, намирайки съотборника си с пас от въздуха и то с гръб към вратата.

Еменике свърши своята работа след прецизния пас, но за негово нещастие голът му не се оказа за „супер орлите", които допуснаха изравнително попадение в 94-та минута, въпреки че доминираха на терена през цялата среща.

Жервиньо (Кот д'Ивоар) в двубоя Кот д'Ивоар - Того

Жервиньо донесе победата на „слоновете" над Того с гол две минути преди края на срещата. Освен че това попадение донесе драматичния завършек на срещата, то спря дъха на феновете на „Роял Бафокенг" с красотата си.

Полузащитникът на Арсенал изскочи зад защитата на Того при едно центриране в наказателното поле и от много малък ъгъл с вълшебно докосване с десния крак я заплете в мрежата на Коси Агаса.

Определено привържениците на Арсенал биха били доволни, ако Жервиньо действа по същия начин всяка седмица по терените на Премиършип.

Юсеф Мсакни (Тунис) в двубоя Тунис - Алжир

Да се намери конкуренция на гола на Жервиньо е трудно, но изпълнението на Юсеф Мсакни от Тунис в дербито на Северна Африка с Алжир определено може да му съперничи.

Освен, че и двете попадения са много красиви, те са и изключително важни, тъй като бяха победни. Подобно на Жервиньо и Мскани донесе успеха на Тунис в мача с Алжир в самия край на срещата.

Футболистът на катарския Леквия се освободи брилянтно от своите пазачи и с шут от 26 метра препарира бившият страж на Славия и ЦСКА Райс Мболи, пращайки топката в горния му ляв ъгъл.

Изпълнението му прати в екстаз целия щаб на Тунис и бе достоен завършек на първия кръг от груповата фаза в турнира за Купата на африканските нации.