След кратко боледуване днес си отиде легендарният капитан на Нефтохимик от най-славните години на бургаския клуб Велиян Парушев.

За съжаление коварната болест, която го порази се разви скоротечно и той не дочака помощта, която цялото спортно общество в Бургас и много негови приятели се заеха да му окажат в борбата с рака на белия дроб.

Парушев обаче завинаги ще остане в сърцата и спомените на верните на българския футбол феновете. Той е шампион на България през 1992 година с отбора на ЦСКА, вицешампион през 1997-а с Нефтохимик и финалист за Купата на страната три години по-късно.

В А група има 139 мача и 31 гола за Нефтохимик. В А група за Нефтохимик Велиян Парушев е изиграл 139 мача и вкарал 31 гола. За Купата на УЕФА има 10 мача и 2 гола - 4 мача с 1 гол за "армейците" и 6 мача с 1 гол за "шейховете". В 5 двубоя е защитавал националната чест с представителната селекция на България.

Едно негово попадение обаче го превръща в любимец на червената част от България. Това е решителния гол, с който ЦСКА отстранява Парма в турнира за Купата на УЕФА. Двубоят се играе на 2-ри октомври 1991 година, а Парушев бележи в 88-та минута за 1:1.

С това попадение 23-годишният тогава футболист записва името си срещу един от най-значимите европейски мачове в новата история на 31-кратния шампион на България.