снимка: Guliver/Getty Images

Отборите на Ливърпул и Зенит изнесоха един от най-хубавите мачове в Лига Европа за този сезон, а английският колос бе съвсем близо до нов вълшебен обрат на европейската сцена. "Червените" спечелиха с 3:1 домакинството си на руския шампион, но след поражението с 0:2 в първия мач, отпаднаха в 1/16-финалната фаза на турнира.

Зенит успя да поведе след нелепа грешка на Джейми Карагър и попадение на Хълк, което и означаваше, че Ливърпул се нуждае от цели четири попадения, за да продължи напред. Албионците показаха впечатляващ дух и вкараха три, като само един гол не им достигна, за да елиминират руския тим. Луис Суарес на два пъти и Джо Алън вкараха за домакините, но така и не се намери автор за решителния четвърти гол.

Така Зенит се класира за 1/8-финалите на Лига Европа, където съперник на руснаците ще бъде швейцарският Базел, който отстрани Днипро.

Брендън Роджърс се хвърли в преследване на класирането, като северноирландецът заложи на най-добрите си футболисти. Луис Суарес оглави атаката на „червените", докато в близост до него отново трябваше да действа сърцатият капитан на Ливърпул Стивън Джерард. Стюърт Даунинг и Джордан Хендерсън също попаднаха сред титулярите, докато Рахийм Стърлинг остана на пейката.

Лучано Спалети отговори със скъпоплатената си суперзвезда Хълк в предни позиции, докато руският национал Александър Кержаков бе оставен на резервната скамейка.

Сблъсъкът на „Анфийлд" нямаше как да започне по-злощастно за домакините, които сториха точно това, което не биваше - да допуснат попадение на чужд терен. Ситуацията за Ливърпул бе още по-неприятна, имайки предвид, че Зенит вкара след ужасяваща грешка на ветерана Джейми Карагър. Бившият английски национал се опита да върне една топка към Пепе Рейна, но вместо това кълбото попадна право в краката на Хълк. Бразилецът напредна и очи в очи с испанския страж вкара за 0:1.

Отговорът на домакините бе сравнително бърз, като девет минути по-късно мърсисайдци възстановиха равенството. Луис Суарес стреля от пряк-свободен удар и изстреля топката през стената, матирайки Малафеев за 1:1.

Домакините се върнаха в мача две минути преди почивката, когато Ливърпул реализира и така нужния за момента втори гол. „Червените" разиграха чудесна атака в половината на Зенит, която завърши с центриране на Хосе Енрике към Джо Алън. Първият удар на халфа бе спасен от Малафеев, но при добавката той бе непоколебим и отбеляза за 2:1.

През втората част Ливърпул се хвърли в преследване на нов знаменит обрат, като атаките към руската врата следваха една след друга. В 51' Малафеев отрази удар по земята на Суарес, но седем минути по-късно уругваецът бе безпощаден. „Седмицата" отново получи възможността да стреля от пряк-свободен удар, като този път южноамериканецът запрати топката в горния десен ъгъл на вратата, бележейки чудесно попадение за 3:1.

Ливърпул продължи с обсадата на руската врата, като в 71' капитанът Стивън Джерард бе съвсем близо до това да донесе нужния резултат на своя тим. Центриране на Хосе Енрике бе отклонено право в краката на Джерард, чийто изстрел обаче бе отразен брилянтно от Малафеев. Две минути по-късно Дан Агер допусна грешка, но Рейна остави Ливърпул в срещата, отразявайки удара на Хълк. В 76' стреля и резервата Джонджо Шелви, но изстрелът му попадна във външната страна на мрежата.

До края на мача "червените" дадоха всичко по силите си, но и включването в игра на Рахийм Стърлинг не помогна на Ливърпул. Англичаните затегнаха обръча пред руската врата, но отбраната на Зенит се отбраняваше солидно и в крайна сметка гостите оцеляха на косъм.

szólj hozzá: Liverpool vs Zenit 3:1 GOALS HIGHLIGHTS