снимка: Guliver/Getty Images

Измина седмица изпълнена с много емоции, в която феновете на най-великата игра станаха свидетели на футбол от висока класа по терените не само на Европа, но и по целия свят.

В последните седем дни се изиграха решителните мачове от Купата на Африканските нации и Нигерия вдигна титлата, изиграха се редица контролни и квалификационни срещи за Мондиал 2014, а през уикенда се завъртя поредния кръг от шампионатите на големите футболни сили.

Всички тези двубои предложиха на феновете по стадионите и телевизионните екрани множество спиращи дъха изпълнения и красиви попадения, а Sporta.bg ви представя част от най-качествените.

Започваме с попадението на Франк Лампард срещу Бразилия в една от най-интригуващите контроли на изминалата седмица. Англия надви "Селесао" с 2:1 и постигна първи успех над този съперник от 23 години насам, отпразнувайки подобаващо 150 годишнината на ФА.

Победният гол на Лампард, с който резултатът бе открит обаче бе черешката върху тортата на успеха. В 60-та минута Уейн Рууни отклони леко една топка към халфа, който с премерен изстрел с десния крак я запрати в долния десен ъгъл на вратата. Кълбото се отклони от гредата и се спря в мрежата на Жули Сезар.

С брилянтен гол се отличи и Расмус Елм от състава на Швеция в контролата с Аржентина, спечелена от „гаучосите" с 2:3. Попадението падна от пряк свободен удар в петата минута на даденото от съдията продължение и на практика не помогна на скандинавците дори за равенство, но определено зарадва феновете на „Френдс Арена".

Подобно бе и изпълнението на Уахби Казари от тима на Бастия при поражението с 1:3 като гост на ПСЖ в двубой от Лига 1. Казари успя да намали резултата на 1:2 и вдъхна надежда на своите, но впоследствие Езекиел Лавеци вкара трети гол за столичани и сложи точка на спора.

Още едно невероятно попадение падна в приятелските срещи през седмицата, а негов автор стана Кристиано Роналдо в двубоя между Португалия и Еквадор, завършил с изненадваща победа на южноамериканците с 3:2 и то като гост. Голът на звездата на Реал Мадрид за 1:1 обаче определено бе изпълнението на вечерта. В 23-та минута португалците направиха образцова атака Роналдо получи получи чудесен пас с пета от Фабио Коентрао, овладя, след което елегантно се освободи и с удар от малък ъгъл, оплете топката в мрежата.

Още един гол на Кристиано Роналдо попада сред топ изпълненията на седмицата. Това е второто от трите попадения му попадения във вратата на Севиля за категоричната победа на Реал Мадрид с 4:1. В 26-та минута Кака върна една топка към португалеца, той преодоля Хедвигес Мадуро с лъжливо движение и с премерен изстрел не остави абсолютно никакви шансове на стража на андалусци Бето.

Нигерия триумфира в турнира за Купата на Африка, а „суперорлите" украсиха успеха си и с две изключителни попадения в последните си две срещи. В полуфинала срещу Мали нигерийците разбиха своя опонент с 4:1, но попадението на Елдерсон Ечиеджиле се отличи сред всички. В 25-та минута нападателят на Челси Виктор Моузес се подигра с отбраната на Мали по десния фланг и центрира в наказателното поле, където Ечиеджиле показа класа в отиграването с глава, макар че топката тупна пред него и я изпрати в мрежата на Мамаду Самаса.

На финала нигерийците победиха изненадата Буркина Фасо с минималното 1:0, но голът на Съндей Мба бе достоен завършек на надпреварата. Нападателят на „суперорлите" овладя една отбита топка пред наказателното поле на съперника прехвърли един защитник на „жребчетата" и с премерено шут я прати в мрежата на невярващия страж на Буркина Фасо, за да короняса Нигерия за трети път в историята ѝ с титлата първенец на Африка.

Изпълнението на седмицата в Серия А безспорно бе голът на Уго Кампаняро от Наполи в дербито на последния кръг от Серия А срещу Лацио. „Орлите" вече се виждаха победители, но в 87-та минута невероятното акробатично изпълнение на Кампаняро, с което той засече едно центриране от корнер донесе точката на гостите от Неапол.

Буднеслигата също блесна с изключително попадение. Негов автор стана корейският футболист на Хамбургер Хьон Мин Сон при изненадващия успех на северняците срещу шампиона Борусия Дортмунд с 4:1. Сон се разписа два пъти във вратата на Вайденфелер, но първия му гол бе истински шедьовър. Кореецът овладя топката по дясното крило, напредна, майсторски обърна посоката, увличайки бранител на „жълто-черните" и от ъгъла на наказателното поле прати топката във вратата на Дортмунд, макар и с помоща на гредата.

Завършваме с едно попадение, което падна далеч от Стария континент, но бе дело на една от най-големите легенди на европейския и световен футбол Алесандро дел Пиеро. Той падна във вратата на Бризбейн за победата с 2:1. Самостоятелният рейд на бившия капитан на Ювентис през защитата на Бризбейн и елегантното преодоляване на вратаря за пореден път показа, че той изобщо не забравил как се играе голям футбол.