Наполи удържа геройски с човек по-малко като гост на Фиорентина и се поздрави с изключително важна победа с 2:1 на стадион „Артемио Франки", която позволи на тима да се задържи на второто място в Серия А.

Възпитаниците на Рафаел Бенитес поведоха още в 11-ата минута с попадение на Хосе Кайехон след асистенция на другия бивш играч на Реал Мадрид - Гонсало Игуаин. Домакините изравниха чрез попадение от дузпа на Джузепе Роси в 28-ата минута - 9-ти гол за италианския нападател в Калчото, който го утвърди на върха при реализаторите до момента.

В 37-ата минута обаче привлеченият от ПСВ (Айндховен) Драйс Мертенс направи хубав пробив в пеналтерията и прониза вратаря Нето за втори път - 1:2. Фиорентина упражни натиск след почивката, но не можа да стигне до нов изравнителен гол дори когато остана с човек повече на терена след изгонването на Кристиан Маджо в 79-ата минута.

В отчаянието си Хуан Куардадо симулира за дузпа в първите добавени секунди на редовното време и също получи втори жълт картон, за да възстанови единствено численото равенство на терена.

Наполи вече има 25 точки в актива си и отговори подобаващо на предизвикателството на шампиона Ювентус, който по същото време спечели убедително с 4:0 над Катания и също събра 25 пункта. Лидерът Рома е с 27 и утре приема Киево на „Олимпико".

Фиорентина не можа да задмине Интер за 4-ата позиция, като остава с 18 точки - 1 по-малко от „нерадзурите" и отбора на българския национал Николай Михайлов Верона, който също днес спечели с 2:0 домакинството си на Сампдория.

През първото полувреме Фиорентина изпълни целта си да владее повече топката, но попадна в капана на скоростните контраатаки на гостите от Неапол. Още в 11-ата минута великолепно взаимодействие между бившите играчи на Реал Мадрид Гонсало Игуаин и Хосе Кайехон доведе до първия гол в мача.

Игуаин овладя топката на границата на наказателното поле и с външен фалц центрира по красив начин на далечна греда. Там Кайехон се бе измъкнал от опеката на Факундо Ронкалия и по отличен начин от воле насочи топката неспасяемо в долния десен ъгъл на Нето - 0:1.

Домакините упражниха стихиен натиск пред пеналтерията на домакините, като Хосе Рейна на няколко пъти трябваше да се намесва авторитетно при създалите се разбърквания. В 26-ата минута „виолетовите" получиха правото да изпълнят дузпа, след като Стефан Савич бе изблъскан при борба за висока топка и се строполи на тревата.

Зад бялата точка застана Роси, който хладнокръвно преодоля Рейна за 1:1. В 37-ата минута обаче бившият ас на ПСВ (Айндховен) Драйс Мертенс проби през центъра на защитата, нахлу в наказателното поле и с левия крак матира Нето, за да възстанови аванса на Наполи - 1:2.

След почивката домакините изкараха почти всички 45 минути в половината на неаполитанците, които пък от своя страна с охота приемаха действията пред наказателното си поле. Въпреки нападателната мощ на „виолетовите" те трудно стигаха до чисти голови положения пред Рейна, главно заради отличната игра на бранителите на Наполи.

Най-опасният удар в актива на домакините бе на Роси в 76-ата минута от границата на пеналтерията, който Рейна отрази майсторски в корнер. Натискът на Фиорентина получи допълнителен импулс в 80-ата минута, когато Кристиан Маджо получи втори жълт картон и остави гостите с да бранят преднината си с човек по-малко на терена.

В крайна сметка героичните усилия на играчите на Рафаел Бенитес се увенчаха с успех и Наполи постигна една от най-важните си победи през сезона. В 91-ата минута Хуан Куардадо получи втори жълт картон за симулация в противниковото наказателно поле и финалните 180 секунди от срещата се изиграха при числено равенство на терена.