снимка: Guliver/Getty Images

Английският гранд Ливърпул постигна пети пореден успех в летните контроли, след като днес „червените" надделяха с 2:0 над гръцкия Олимпиакос в юбилейния мач на капитана Стивън Джерард.

Националът отбеляза 15 години от дебюта си за Ливърпул, като специално участие в двубоя на „Анфийлд" взеха други двама от кумирите на The Kop - Роби Фаулър и Джейми Карагър. Срещата с „елините" бе изцяло благотворителна, като събраните приходи ще отидат в касата на „Фондация Джерард" за подпомагане на деца в неравностойно положение.

Ливърпул реализира по един гол в двете полувремена на мача, като точни за домакините бяха Джо Алън и Джордан Хендерсън. Освен Джейми Карагър и видимо натежалия Роби Фаулър, участие в сблъсъка взе и уругвайският национал Луис Суарес, чието бъдеще продължава да е неясно.

Яго Аспас, Рахийм Стърлинг и Филипе Коутиньо отново стартираха в предни позиции за Ливърпул, докато Луис Суарес бе оставен на пейката. Джо Алън и Лукаш Лейва пък стартираха до Стивън Джерард в средата на терена, докато Глен Джонсън, Даниел Агер, Коло Туре и Хосе Енрике започнаха пред Симон Миньоле в отбрана.

Ливърпул стартира добре срещата, но Джо Алън и Яго Аспас не успяха да реализират от удобни позиции. В 9' и Джерард опита изстрел, но над гредата.

В 22' отново Джо Алън направи непростим пропуск пред гръцката врата, но бившият футболист на Суонси поправи грешката си само минута по-късно. Халфът се възползва от добра игра на Аспас и отбеляза за 1:0.

До почивката „червените" имаха и още шансове за нов гол, но такъв не последва. Яго Аспас отново не успя да вкара от отлична позиция, а малко след това и Джо Алън за пореден път стреля, но неуспешно.

След почивката Ливърпул затвърди успеха си, а в течение на полувремето в игра се появиха Джейми Карагър и Роби Фаулър, които обраха бурните овации на трибуните. На терена се появи и Луис Суарес, който също бе аплодиран, въпреки желанието си да напусне клуба.

В 54' Коутиньо стреля слабо в ръцете на Роберто, а в 60' и Рахийм Стърлинг за малко не намери целта. Резултатът все пак бе удвоен в 61', когато се разписа резервата Джордан Хендерсън. Полузащитникът отбеляза почти мигновенно след появата си на терена, разписвайки се след подаване на Стърлинг.

До края нови голове не последваха, а публиката искрено се позабавлява с опитите на Роби Фаулър да покаже добра форма. В 81' легендарният нападател получи подаване от Джерард, но и с твърде натрупани килограми, бившият стрелец на „червените" не успя да отиграе ситуацията.