снимка: Guliver/Getty Images

Лацио съкруши надеждите на Интер за укрепване на второто място в Серия А, след като „орлите" спечелиха важен успех с 1:0 в атрактивно дерби от 16-ия кръг в Калчото.

Мирослав Клозе с прекрасно изпълнение в 82-ата минута наказа вратаря на гостите Самир Ханданович и накара „нерадзурите" да платят висока цена за пропуските си по-рано през второто полувреме.

Германският стрелец на Лацио вече има 10 гола в Серия А и се изравнява с национала на Италия Антонио Ди Натале на третото място в класацията на голмайсторите на Апенините.

Първото полувреме не предложи никакво зрелище за публиката и ще се замомни само с неуважен апел за дузпа на Клозе, но след почивката Интер имаше сериозни поводи да съжалява, че не стигна до откриване на резултата.

Фреди Гуарин и Антонио Касано нацелиха лявата греда на вратата, пазена от Федерико Маркети, а той самият с блестящите си прояви напълно прекърши крилете на „нерадзурите" през втората част. Голям пропуск направи и Юго Нагатомо след удара в страничния стълб на Касано, като японецът отблизо прати топката в обсеа на вратаря и Маркети изби в корнер.

С неточен удар от отлична позиция се отличи и резервата Родриго Паласио, а реферът Паоло Мацорини провали скоростна контраатака на Интер, при която Касано беше изведен сам срещу вратаря, но съдията отсъди нарушение в атака на Диего Милито.

Мирослав Клозе направи фрапантен пропуск в 79-ата минута, но напълно се реваншира малко по-късно, когато с блестящ удар донесе победата на Лацио и сложи черешката на тортата на спектакъла през второто полувреме.

Драматичният успех на „орлите" ги изравнява на третото място с Наполи, като и двата тима имат 33 точки - само 1 по-малко от втория Интер. Възпитаниците на Валтер Мацари обаче ще имат шанса да изпреварят „нерадзурите", ако утре победят Болоня като домакини.

Така във втори пореден мач Лацио наказва Интер във важен сблъсък от Серия А, след като в последния кръг за миналия сезон „орлите" победиха с 3:1 на свой терен и спряха съперника от надежди за класиране в зона „Шампионска лига".

През сезон 2001/02 пък Лацио спря Интер по пътя към Скудетото с победа 4:2 в последния кръг от шампионата. Титлата отиде в Рим, но на сметката на другия гигант - Рома.

През първото полувреме двата тима определено отегчиха зрителите на „Олимпико", като не се отчетоха с нито един опасен удар или положение пред някоя от двете врати. Въпреки това бе видимо предимството в играта на домакините, които бяха по-активни и по-често опитваха офанзивни акции.

За тяхно съжаление точните им мерници биваха компрометирани от липса на сила при ударите, което правеше задачата на вратаря на Интер Самир Ханданович много лека. В действителност на два пъти стражът на „нерадзурите" трябваше да се протяга, за да улавя топката след изстрели от дистанция, но те по никакъв начин не го затрудняваха.

В 41-ата минута Мирослав Клозе изпадна в ярост, защото почувства, че е спънат в наказателното поле от Алваро Перейра, но сигнал за дузпа от съдията Паоло Мацолени не последва. Играчът на Интер изобщо не гледаше към Клозе във въпросната ситуация и изглеждаше, че няма умисъл в действията му, дори и да предположим, че е направил контакт с краката на знаменития германски нападател.

Интер беше във формация с четирима в отбрана и квартетът Перейра - Нагатомо - Самуел - Ранокиа се справи със задачата да не допуска опасности в наказателното поле. В атака обаче „нерадзурите" бяха прекалено пасивни и в нито един момент не застрашиха Федерико Маркети.

След почивката обаче именно гостите създадоха най-опасните положения и стигнаха болезнено близо до откриване на резултата. Цели два пъти лявата греда спаси Лацио, а вратарят Маркети заслужи овациите на „Олимпико" с блестящи намеси.

Първо в 56-ата минута Фреди Гуарин пробва по типичен за себе си начин да порази противниковата мрежа от 20-ина метра, но стражът на „орлите" улови без проблеми. Само 180 секунди по-късно бившият халф на Порто пробва отново да стреля отдалеч и този път прати кълбото близко до гредата.

В 59-ата минута Андреа Страмачони трябваше да направи принудителна смяна заради контузията на Естебан Камбиасо, като в игра влезе Родриго Паласио. Това наложи тактически промени в състава на „нерадзурите" - Касано застана зад влезлия нападател и колегата му Милито, а Гуарин се върна по-назад в халфовата линия.

Интер натисна и организира две чудесни акции, които внесоха смут в пеналтерията на Лацио. В 64-ата минута Касано подаде за Гуарин вляво и той със силен удар от границата на наказателното поле прати топката в левия страничен стълб.

3 минути по-късно скоростна атака на „нерадзурите" завърши с прецизен изстрел от ъгъла на пеналтерията на Касано, но Маркети се разтегна максимално и изби кълбото в гредата. Тя рикошира и се върна в обсега на Нагатомо, който инстинктивно стреля, но отново вратарят на Лацио не позволи да бъде преодолян.

Секунди след това Гуарин изведе отлично Паласио на стрелкова позиция в наказателното поле, но фалцът на нападателя прати топката на сантиметри от гредата.

В 80-ата минута Лацио организира добра атака и създаде най-чистото си голово положение, като центриране отдясно матира защитата и Клозе бе оставен непокрит фронтално на вратата на само 5 метра. Германецът обаче не овладя адекватно топката и я подари на Ханданович.

Интер отговори с прекрасна контраакция, която остави Милито, Касано и Паласио само срещу Джузепе Биава. Принца спечели единоборството с бранителя и подаде на Паласио, който веднага продължи за Касано, но реферът спря играта заради фаул в атака на Милито. Аржентинецът с нищо не бе нарушил правилата и Интер изпусна идеален шанс да поведе в резултата.

В 83-ата минута Клозе се реваншира за фрапантния си пропуск от по-рано и с великолепен изстрел от движение наказа Ханданович. Стефано Маури пусна прекрасен извеждащ пас в наказателното поле, Ранокиа не се намеси по никакъв начин и пред очите му Клозе почти от легнало положение прати топката в далечния ъгъл - 1:0.

До края „нерадзурите" приложиха натиск в търсене на изравняването, но най-опасният удар в актива им бе дело на току що влезлия Филипе Коутиньо в 87-ата минута, когато с воле от дъгата стреля малко над горната греда.

Lazio vs Inter Milan 1:0 Kloseby UCL2410