ВИДЕО И СНИМКИ: Уругвайски канибал помрачи завръщането на Бенитес

снимка: Guliver/Getty Images

Ливърпул "открадна" точка от гостуващия Челси и достигна до равенство 2:2 на "Анфийлд" в среща от 34-ия кръг на Висшата лига, след като до последните секунди бе губещ в резултата.

Оскар откри за "сините" през първото полувреме, но Даниел Стъридж изравни за Ливърпул малко след почивката. Минути по-късно Еден Азар отново изведе Челси напред след точно изпълнена дузпа, а в добавеното време Луис Суарес с глава донесе точката на Ливърпул.

Така Челси пропусна да изпревари Арсенал и да се изкачи на трето място във Висшата лига, събирайки актив от 62 точки. "Топчиите" разполагат с 63, но и мач повече от действащия шампион на Европа. Ливърпул от своя страна остава 7-и, изоставайки на 5 пункта от градския си съперник Евертън.

Двубоят на "Анфийлд" представляваше своеобразно завръщане в Мърсисайд на Рафаел Бенитес, който бе посрещнат с песни и аплодисменти от привържениците на Ливърпул. Испанецът помаха на феновете и прие поздрава им, докато същото не можеше да се каже за Фернандо Торес, който бе силно освиркван за пореден път.

Звездата на Ливърпул Луис Суарес пък се забърка в пореден скандал, който може да му донесе сурово наказание. През втората част уругваецът ухапа по ръката бранителя на Челси Бранислав Иванович, което бе забелязано от операторите. В случай, че ФА реагира на действията на Суарес, то той може и да не доиграе сезона.

Брендън Роджърс остави Даниел Стъридж на пейката и гласува доверие на Луис Суарес като единствен нападател, подкрепян от Стивън Джерард, Филипе Коутиньо и Стюърт Даунинг. Стъридж все пак се появи в игра на почивката и светкавично раздвижи играта на домакините.

Фернандо Торес застана на върха на атаката за Челси, докато триото Мата - Оскар - Азар отново оперираше от втора позиция. Оби Микел и Рамиреш започнаха в средата на терена, а Демба Ба остана на пейката.

Дербито на "Анфийлд" стартира с чудесен шанс за Ливърпул, който можеше да открие след само 5 минути игра. Луис Суарес пусна отличен пас към Глен Джонсън, който изпревари Петър Чех, но не успя да завърши атаката.

Петнадесет минути по-късно Челси отговори чрез далечен, но силен изстрел на Рамиреш, който бе избит с мъка от Пепе Рейна. В 26' обаче испанският страж не успя да се намеси, а Челси излезе напред в резултата. "Сините" изпълниха корнер пред вратата на домакините, а Оскар засече кълбото с глава и прониза Рейна за 0:1.

Три минути по-късно лондончани можеха да удвоят, след като Рейна за малко не шокира трибуните на "Анфийлд". Испанецът тръгна да отразява изстрел на Давид Луис от статично положение, но за малко не се провали жестоко. Малко преди почивката Ливърпул можеше да възстанови равенството, но Чех се намеси. Луис Суарес получи пас от Даунинг и отправи изстрел, но стражът на еврошампионите отрази.

На почивката Брендън Роджърс извърши една смяна в своя стартов състав, пускайки в игра Даниел Стъридж на мястото на Коутиньо. Рокадата веднага даде резултат, а Ливърпул започна вихрено вторите 45 минути.

Само за няколко минути мърсисайдци създадоха няколко шанса за изравнителен гол, преди в крайна сметка да успеят. Първо Дани Стъридж изведе великолепно Джерард очи в очи с Чех, но стражът спаси с крак. Малко след това Стъридж взе нещата в свои ръце и стреля превъзходно, но топката срещна дясната греда.

Натискът на домакините все пак даде резултат в 52', когато Ливърпул отбеляза така желания изравнителен гол. Луис Суарес даде великолепен пас на Стъридж в наказателното поле на Челси, а бившият играч на "сините" с едно докосване матира Петър Чех - 1:1.

Радостта на "червените" обаче не трая дълго, тъй като три минути по-късно бе отсъдена дузпа в полза на гостите. Луис Суарес игра с ръка в наказателното поле на Ливърпул, което доведе и до стопроцентова дузпа в полза на Челси. Зад топката застана Еден Азар, който прати Рейна в противоположния ъгъл и вкара за 1:2.

Това пречупи устрема на домакините, които загубиха превъзходството си от началото на втората част. Атаките на Ливърпул престанаха да водят до опасности пред Петър Чех, докато Челси изчакваше шанса си да атакува на скорост в половината на "червените".

В 68' Луис Суарес получи шанс да стреля от пряк-свободен удар, но уругваецът прати топката в аут от чудесна позиция. За нападателя на Ливърпул това може да се окаже и последен мач в Премиършип за този сезон, имайки предвид, че повторенията ясно показаха как той се опитва да ухапе Бранислав Иванович в момент от втората част.

Минутите продължиха да се нижат една след друга, а Челси се приближаваше до успеха. В 85' Ливърпул пропусна отличен шанс за изравняване, след като резервата Джонджо Шелви не успя да вкара от добра позиция. Халфът бе длъжен да отбележи, но вместо да намери мрежата зад Петър Чех, прати кълбото вън от очертанията на вратата.

В последните минути мърсисайдци затегнаха обръча, влагайки финални усилия да избегнат поражението. В 92' Джонджо Шелви отново стреля, но този път още по-неточно от предния път. Малко след това Хендерсън опита удар от много трудна позиция, но неуспешно.

Трибуините на "Анфийлд" все пак изригнаха секунди преди края, когато Луис Суарес се реваншира за играта си с ръка в наказателното поле и изравни. Уругваецът засече с глава центриране на Даниел Стъридж и прониза Петър Чех, правейки го точно пред легендарната трибуна "Коп" на "Анфийлд".