снимка: Guliver/Getty Images

Най-добрият тенисист на България Григор Димитров отново остана без победа срещу световния №3 Анди Мъри, след като тази вечер хасковлията допусна трето поражение от три изиграни мача срещу британеца.

Гришо пропиля чудесни възможности в първия сет и допусна поражение с 6-7(3) 3-6 в мач от трети кръг на "Мастърс"-а в Маями, като в първата част водеше с 5-2 и имаше два сетбола на свое разположение.

Вместо обаче да сложи край на сета и да поведе с 1-0, Димитров отново показа слабости в психическо отношение, позволявайки на Анди Мъри да осъществи пълен обрат при наглед загубена първа част. Във втория сет британецът бе далеч по-убедителен, възползвайки се и от логичния спад в играта на Григор.

Така Григор напуска Маями с 25,300 долара от наградния фонд и 45 точки за световната ранглиста на ATP, които обаче няма да добави в актива си. Напротив - хасковлията ще загуби 45, тъй като имаше да защитава 90 от миналата година. Това означава, че Гришо ще се смъкне с поне две места до №34 в света.

Двубоят в Маями стартира с разменени подавания на двамата тенисисти, а при 2-1 Григор осъществи и първия си пробив в срещата. Българинът атакува на мрежата и завърши точно една топка в полето на съперника, дръпвайки с 3-1 в резултата.

Тук Гришо имаше шанс да затвърди пробива и да поведе с 4-1, но вместо това "върна жеста" на Мъри и допусна първи неуспех на свое подаване - 3-2. Размяната на пробиви обаче продължи с пълна сила, като още в следващия гейм Григор повтори упражнението, повеждайки с 4-2.

За разлика от предходната ситуация, тук Димитров не повтори същата грешка и затвърди втория си пробив, дръпвайки с убедителното 5-2.

При 5-2 и сервис на Мъри, Григор получи и първи сетбол в двубоя, който за съжаление не успя да оползотвори. Малко след това се стигна и до втори шанс за Гришо, но хасковлията отново не показа достатъчно силни нерви. Мъри намали за 5-3, а още в следващия гейм върна и втория пробив, постепенно довеждайки нещата до 5-5. Стигна се до тайбрек в първата част, където след равностойно начало и 3-3 в точките, шотландецът подчини българския тенисист за 7-3 и 1-0 в сетовете.

Вторият сет започна възможно най-лошо за Григор Димитров, който се пречупи още в първото си подаване. Британецът набързо поведе с 2-0, а в последствие и затвърди пробива за 3-0.

Гришо сложи край на серията от пет поредни гейма на Мъри за 1-3, но все още имаше нужда от пробив, за да запази шансове за решителен трети сет. При 1-4 световният №3 получи две възможности да пробие и това подаване на хасковлията, но Григор удържа фронта и намали за 2-4.

Последва нов безпроблемен гейм на Анди Мъри, а при 2-5 Димитров вече сервираше за оставане в мача. Гришо бе убедителен и набързо взе подаването си, но пред него вече стоеше задачата за задължителен пробив при сервис на британеца.

Българинът поведе с 0-15, а в последствие докара нещата и до равенство в гейма. Тук Григор получи шанс за скъпоценен пробив, но мощният сервис на Мъри влезе в употреба. Секунди по-късно шотландецът сложи и точка на спора, постигайки трета победа над Григор Димитров до момента.