Изумителен гол от 25 метра на Гарет Бейл донесе драматична и инфарктна победа в 89-ата минута на Тотнъм (1:0) над гостуващия Съндърланд, но не можа да сбъдне мечтите на зрителите на „Уайт Харт Лейн".

Тотнъм имаше нужда от задължителна победа, за да събере 72 точки и да се надява Арсенал да не успее да надвие Нюкасъл в гостуването си на „Сейнт Джеймсис Парк".

За съжаление на „шпорите" обаче Лоран Кошчелни донесе минимален успех на „артилеристите" и така те събраха 73 точки - 1 повече от Тотнъм, който ще трябва да се задоволи с 5-тото място в класирането.

Така „шпорите" ще пропуснат Шампионската лига и ще участват във втория по сила турнир Лига Европа, докато градските им съперници Арсенал и Челси се добраха до квота за по-престижната надпревара.

Гарет Бейл пък реализира по прекрасен начин 21-ия си гол за сезона в Премиършип, но не можа да осигури на тима си нещо повече от промоция в Лига Европа. Има голяма вероятност „Уайт Харт Лейн" да е аплодирал за последен път изявите на уелската машина, за когото се говори, че ще премине в Реал Мадрид от лятото.

През първото полувреме Тотнъм имаше повече положения за гол, но така и не успя да разпечата вратата на Стефан Миньоле.

Най-противоречивата ситуация в срещата се случи в 20-ата минута, когато Гарет Бейл получи жълт картон за симулация в наказателното поле. Уелската машина обаче действително бе изблъскан в гръб от Себастиан Ларсон, така че реферът имаше основания да посочи бялата точка или поне пряк свободен удар на границата, тъй като първоначалното единоборство беше извън очертанията.

В 6-ата минута Миньоле получи първи повод да се намеси решително, след като Емануел Адебайор пробва рефлексите му от чиста позиция в пеналтерията.

В 30-ата минута Уго Льорис получи аплодисменти от зрителите на „Уайт Харт Лейн", след като отрази прекрасен изстрел на Уикам и изби топката в корнер. 5 по-късно Бейл направи първия си сериозен пропуск, след като Ленън центрира много добре по земя, а уелсецът засече кълбото, но то бе блокирано от Колбак.

В 40-ата минута Бейл отново стреля опасно от пряк свободен удар, но Миньоле се разтегна максимално и парира топката. Секунди по-късно отново суперзвездата на Тотнъм се озова очи в очи с вратаря на гостите след груба грешка на О'Шей, но стражът на Съндърланд изпревари съперника си за топката.

Началото на второто полувреме индикира, че играчите на Тотнъм са доста изнервени от хода на мача, защото допуснаха Льорис да бъде обстрелван отново. Греъм бе изведен на чиста позиция, но вратарят на Тотнъм се справи, а Вертонген изчисти топката и предотврати добавка.

В 50-ата минута Тотнъм имаше основателни претенции за дузпа за втори път в мача, след като Адебайор стреля от дъгата на наказателното поле, а Куеяр умишлено парира топката с ръка.

В 64-ата минута зрителите на „Уайт Харт Лейн" за малко не получиха инфаркт, след като любимците им изпуснаха две чисти положения в рамките на 2 секунди. Скот Паркър стреля от десетина метра, но Колбак бе на точното място и изчисти от голлинията.

Топката остана в игра и попадна в Ленън, който без забавяне стреля отново, но Колбак този път отклони кълбото в гредата, след което то беше изчистено. В 72-ата и 73-ата минута Стефан Миньоле допълнително отчая домакините с брилянтни намеси при удари на Кайл Уокър и Гарет Бейл.

В 75-ата минута обаче домакините получиха жокер след необяснимо грубо нарушение на Воуган, който фаулира Ленън и си изкара червен картон, за да вдъхнови още повече Тотнъм към търсене на победата.

В 81-ата минута Миньоле направи поредното си вълшебно спасяване, но беше абсолютно безпомощен срещу Гарет Бейл в 89-ата. Уелската машина си нагласи топката на левия крак на около 25 метра от вратата и с фантастичен и мощен изстрел прати кълбото неспасяемо в горния ъгъл - 1:0 за Тотнъм и мечтаната победа беше постигната.

Заради победата на Арсенал над Нюкасъл обаче „артилеристите" удържаха 4-тото място с 1 точка повече.