През настоящия сезон в Реал Мадрид се забелязва една особена тенденция и тя е свързана с присъствието на Месут Йозил на терена - когато немският национал не е на терена, играта на отбора придобива друг облик и е далеч от нивото, което "кралския клуб" показва с плеймейкъра си на игрището.

Когато Йозил е на терена, играта на "белия балет" върви далеч по-гладко, а доказателство за това са 83-те гола, които възпитаниците на Жозе Моуриньо са отбелязали с халфа на терена. За сравнение - когато той не играе, числото пада до 29.

Срещу Майорка се видя отлично, че "ефектът Месут Йозил" е изключително ценен за Реал Мадрид. На полувремето столичани губеха с 1:2 на "Сантяго Бернабеу", но немецът се появи след почивката, даде две отлични асистенции и беше най-добрият играч на терена за победата с 5:2.

Значението на Месут Йозил за схемата на Моуриньо без съмнение е най-голямо, като изключим присъствието на най-добрия играч на тима Кристиано Роналдо, а феновете определено не искат да си представят играта на отбора без двамата на терена.

Моуриньо често експериментираше със своя състав в началото на сезона, като Йозил нерядко оставаше на резервната скамейка, което даде резултат и в момента Реал се намира на 13 точки зад Барселона.

"Ефектът Месут Йозил" пък се е проявил в почти всички обрати на столичани през сезона, като например срещу Манчестър Сити (влиза при 0:0, краен резултат 3:2), Аякс (влиза при 2:1, краен резултат 4:1), Депортиво (влиза при 0:1, краен резултат 2:1) и други, включително и последната среща срещу Майорка.

Единствените два случая, в които неговата поява на терена не са се оказали от полза на Реал, са срещу Селта за Купата на Краля в първия четвъртфинал, както и срещу Осасуна в Памплона.