Носителят на Трофея на президента Чикаго Блекхоукс разгроми с 4:1 гостуващия Детройт Ред Уингс в първия мач от полуфиналната серия на Западната конференция на Националната хокейна лига.

Най-добрият отбор в редовния сезон се възползва от домакинското си предимство и категорично надигра един от най-честите участници в плейофите - Детройт за 22-ри пореден път се класира за заключителната фаза на кампанията в НХЛ.

Двата тима имат богата история помежду си, тъй като се срещат за 16-ти път в плейофите, което в случая може би е по-добре за тима на Чикаго. Причината за това е, че Детройт обърна серията от 1/4 финалите срещу Анахайм Дъкс (2-ри в редовния сезон) от 2:3 до 4:3 победи и продължи напред.

Именно Анахайм единствен успя да победи Чикаго във всичките им 3 двубоя от редовния сезон и остана невредим от мощната серия на Блекхоукс, които убедително окупираха върха в цялата Лига.

В лагера на Чикаго едва ли са очаквали с нетърпение новата среща с Анахайм, и то на полуфинал в плейофите, така че вероятно се радват на факта, че се изправят срещу друг отбор, макар и в лицето на Детройт.

Мариан Хоса откри резултата от положение „пауър-плей" (числено предимство в рамките на 2 минути заради временно наказани на противников играч) в 9-ата минута на първата третина, с което се разписа за 4-ти път в плейофите този сезон.

Деймиън Брунър обаче възстанови равенството по-малко от 2 минути по-късно, а двата отбора не си отбелязаха голове във втората третина.

Джони Одуя обаче възстанови аванса на Чикаго в 8-ата минута на последната част, а Маркъс Кругър направи задачата на Детройт непосилна в 11:23 минута с попадението си за 3:1.

Вратарят на Детройт Джими Хауърд, който спря 38 удара към вратата си, напусна за сметка на шести полеви играч в заключителните мигове на двубоя, но това единствено доведе до 4-ти гол на празна врата за Чикаго, дело на Патрик Шарп.