Бостън Бруинс нагледно показа, че победата с 3:0 в първия мач от финала на Източната конференция над Питсбърг Пингуинс изобщо не е била случайна, след като дублира успеха си над лидера от редовния сезон и го унижи с разгром 6:1.

Така Бруинс вече водят с 2:0 победи още преди серията да се пренесе в тяхната зала „TD Garden", с което дадоха сериозна заявка за класиране на втори финал в НХЛ през последните 3 години.

Питсбърг пък може да се похвали само с 1 гол от 120 минути игра срещу Бостън, като големите звезди на треньора Дан Байлзма тотално разочароваха и бяха разпиляни от бързите действия на противника на леда.

Отново голям проблем за „пингвините" се оказа вратарския пост, като този път Томас Вокун не направи фрапантни грешки, но не можа да контролира добавката, довела до втория гол на Бостън.

За 16:31 минути гостите от Ветровития град водеха с изразителното 3:0, което принуди треньорът на Питсбърг да пусне в игра Марк-Андре Флъри. Той не бе взимал участие в плейофите след провала си в мач номер 4 от четвъртфиналите с Ню Йорк Айлендърс.

На другия полюс отново бе колегата му на вратата на Бостън Туука Раск, който нямаше особено много работа и въпреки че отрази 26 удара, изкара сравнително спокоен мач.

Само 28 секунди бяха достатъчни на Брад Марчанд да открие резултата, след като се възползва от грешен пас на Сидни Кросби. 9 секунди по-късно Питсбърг отвърна с първия си удар към противниковата врата, но вторият дойде след цели 7 минути.

В 14:37 минути Нейтън Хортън покачи резултата на 2:0 след слабо спасяване на Вокун, а водещият реализатор на Бостън Дейвид Крейчи направи 3:0 с 8-то си попадение в плейофите.

Брендън Сътър с прекрасно изпълнение върна надеждите на Питсбърг за обрат 34 секунди преди края на първата част, но в 19:51 Марчанд отново порази мрежата на домакините и направи резултата 4:1 в полза на шампионите от 2011-та година.

Втората част не предложи попадения, а 27 секунди след началото на третата Патрис Бержерон се възползва от подаване на Яромир Ягър, за да увеличи аванса на Бруинс и да предреши изхода от сблъсъка.

Крайното 6:1 бе оформено от Джони Бойчук в 18:36 минута на последната третина.